Voltveti mõisaparki piirab ajastuhõnguline aed

Silvia Paluoja
Silvia Paluoja, reporter
:

Salatiroheline valgete otstega lippaed savitellistest laotud postide vahel ja jämedad rippuvad ketid graniitpostide vahel piiravad muinsuskaitsealuse Voltveti mõisa liigirikast parki ja ilmestavad vaadet renoveeritud häärberile.

Sellega on Pärnumaa kutsehariduskeskuse projekt “Voltveti mõisapargi hooldamine ja korrastamine: piirdeaed, paviljon ja pingid” jõudnud lõpule, kuid i-le täpi panemiseks on puudu graniittahukatele toetuvad pargipingid, mille toetusraha SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) kärpis. Selle eest rõõmustab terviklahendus silma ja lisab paikkonnale väärtust.

Projekti eestvedaja, Pärnumaa kutsehariduskeskuse Voltveti koolituskeskuse juhataja Piret Koorep mainis, et KIK on mitu korda toetanud looduskaitsealuse Voltveti mõisapargi korrastamist ja parki tutvustavate materjalide loomist.

Eelmisel aastal sai jah-sõna toetuse eraldamine looduskaitseprogrammist pargi jätkuprojektile, mis tugines OÜ Henri Projekti koostatud pargiprojektile. Tööd algasid suvel ja jõudsid lõpule hilissügisel.

“Vanadelt, tuhmhallidelt piltidelt on näha, et peahoonet ümbritsevat pargiala piiras puitlippidest plankudest, tellisepostide vahele paigaldatud tara ning häärberiesiseid graniitposte sidusid omavahel rõhtsad prussid,” rääkis Koorep. Taastamistööde aluseks saidki säilinud fotod.

Lippaia rõhtpuud vastavad Pärnumaa aiatüübile, kunagises Allikukivi töngis põletatud tellistest laotud postid parandati, graniitpostid on sirgeks aetud ja puhastatud. Teetammi alt parki suunduvast Alva ojast kujundatud ovaaltiigi saarele on kerkinud projektiraha eest hilisromantismi ehituslaadile vastav paviljon.

KIK rahastas pargikorrastust 177 013 euroga, kutsehariduskeskus lisas 1100 eurot. Parki hooldavad Voltveti koolituskeskuse töötajad.

Muinsuskaitseamet tunnustas Piret Koorepit ja Pärnumaa kutsehariduskeskust sihikindla ja muinsusteadliku tegevuse eest kultuuripärandi hoidmisel ja korrastamisel. Tunnustus on eelkõige Voltveti mõisa peahoone, pargi, piirdeaia ja aida kui mõisaansambli kestmiseks ja parimatele restaureerimistavadele vastavateks töödeks võimaluste otsimise, leidmise ja andmise eest.

Kirjuta toimetajalePrindi
Artikli märksõnadvoltveti mõis
VABA AEG
maaelu
Gallup

Mida arvate koolide pingeritta seadmisest?

Küsitluses on osalenud 512 inimest
kooliuudised
60pluss.ee
arvamus
KIRJANURK
sport
TABLOO
VABA AEG
OSCAR ALEXANDER BRACKMANN 175
PÄRNU 100 AASTAT TAGASI JA NÜÜD
Gallup

Kuidas suhtute laste tööle kaasavõtmisesse?

Küsitluses on osalenud 551 inimest
SUHTED
Saada vihje
Telli kuulutus
Viimased uudised
Gallup

Küsitluses on osalenud  inimest
Video
Looduspilt
Sport
Arvamus
Elu
Tarbija
Ajalugu
Arhiiv
Liitu Postimehe uudiskirjaga ja ole kursis päeva olulisimate uudistega!
Vali omale meelepärased teemad:
Aitäh, et liitusid
Postimehe uudiskirjaga!
Juba homme jõuab esimene uudiskiri sinuni.
TAGASI POSTIMEHE LEHELE