30+: Lõkketegu pole naljategu

, endisest missioonisõdurist üleelamise instruktor
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lõke. Foto on illustreeriv.
Lõke. Foto on illustreeriv. Foto: URMAS LUIK/PRNPM/EMF

Ellujäämine on suuresti enda teha ja sõltub eelkõige sellest, millised on meie teadmised ning vahendid hetkel, mil oleme jamasse sattunud. Sestap jagabki endisest missioonisõdurist ellujäämisekspert selles rubriigis tarkusi, mida kellelgi loodetavasti kunagi vaja ei lähe, aga kui läheb, suurendavad need oluliselt pääsemisvõimalust.

Lõkketegemisel kehtib reegel: kui lõket on kõige enam vaja, siis on seda ka kõige raskem teha. Sellest lähtudes näitan videos, kuidas teha tuld nii kuivades kui ka märgades oludes, mil see on märksa raskem.

Lõkkeplatsi asukoht vali selle järgi, kas jääd kauemaks laagrisse või soovid lihtsalt ennast ja sööki/jooki soojendada.

Tuletegemiseks vajad: süütamisvahend, kirves, saag, nuga, võimalikult kuiv kergesti süttiv materjal ja puit.

Puidu kuivuse kontrollimiseks vaata langetatud puidu ristlõikelt, kui sügavale puu sisse vesi on imbunud. Puidu võib asetada ka vastu huuli või põske: kui puit tundub külm, ei ole see päris kuiv.

Kergesti süttivate materjalidena kasuta kasetohtu ja kuivi peenikesi kuuseoksi.  

Lõkkeplatsi ettevalmistamiseks puhasta pinnas lumest ja/või alustaimestikust. Lao maha puudest lõkkealus, mis kaitseb tuld maast õhkuva niiskuse eest.

Jaota lõkkematerjal hunnikutesse: väiksemad, keskmised ja suuremad oksad.

Lõkke süütamiseks aseta kergesti süttiv materjal lõkkealusele ning süüta see. Pärast edukat süütamist lisa juurde lõkkematerjali, algul väiksemaid oksi, hiljem suuremaid.

Pärast lõkke kustumist vala tuleasemele vett või puista lund. Niisuta tuhk vaikselt segades. Katsu ka lõkkepõhja. Kui pinnas on kuum, tuleb veel oodata või lisada vett.

Lugu ilmus ajakirjas 30+.

Digiajakiri 30+ on sisult ja vormilt kirev ja eklektiline. Aga selline, lugematutest eri värvi, suuruse ja kujuga tahkudest koosnev on ka elu ise. Ja seda võiks olla ka vanusesse 30+ jõudnud inimese mõttemaailm ja tundeelu.

Sellepärast ongi ajakiri 30+ valmistatud nende poolt ja neile, kelles on säilinud teadmisjanu, mässumeelsus ja mängurõõm. Sinule.

Pane silm peale:
Tasuta äpp&ajakiri: androidile või õunale.
Koduleht: www.30pluss.ee

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles