Sisukord
Paberleht
Postimees

IN Graafika festival täitis Pärnu eripalgeliste näitustega

3 min lugemist
FOTO: Anu Jürisson

Kanadalane Kenneth Laing Herdy riputas Katlamaja õuele üles fotod Põhja-Ameerika põlisrahvast lakota indiaanlastest, maalis nende peale musta ja punase värviga uued pildid ja pani seejärel pildid põlema – nii nagu Hispaania maadeavastaja Hernan Cortez olevat Ameerika pinnal randudes põletanud ära laevad ja öelnud meestele, et neil on kaks võimalust: see maa vallutada või surma saada.

Tellijale Tellijale

Samu pilte indiaanlastest ja teistest Ameerika põlistest asukatest – karudest, piisonitest keset ürgset loodust ja vastukaaluks klaaskastis kotkatopisest tänapäevases kodus – võib silmitseda Port Artur 2s näitusel “Ghost Dance / Les miyu taku thehika”.

Kunstnik, kelle vanaema oli lakota, pöörab sellega tähelepanu aastakümneid põlisrahva suhtes toime pandud kultuurilisele genotsiidile, mille käigus lapsed nende perede juurest ära võeti ja internaatkoolidesse pandi, et neid ristiusustada. Neil ei lubatud rääkida oma emakeelt. Herdy kutsus näituse avamisel olnud inimesi tegema endast selle taustal selfie’sid, et ta vangi pandaks – tema väitel ei tohi Kanadas kritiseerida valitsuse tegemisi.

08.08.2020 11.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto