Sisukord
Paberleht
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kommentaar: Ungari & põgenikud Berliini 1989 ja 2015

2 min lugemist
Ungarlased jätsid Keleti raudteejaama Budapestis pagulastele kingi. FOTO: Reuters

Huvitaval kombel pole keegi tõmmanud paralleele Budapesti käitumise vahel augustis-septembris 1989 ja nüüd, 2015. aastal. Kes ajalugu mäletab, teab, et Berliini müüri kukkumisele eelnes kaks suursündmust. Kõigepealt Balti kett 23. augustil, mis näitas, et Moskva ei kontrolli enam olukorda riigis, sest kolm alamat soovib sealt lahkuda. Sellele julgustükile sekundeeris Ungari valitsus, teatades 10. septembril Ungari-Austria piiri avamisest, mis avas kohe 14 000 idasakslasele tee Lääne-Saksamaale.

Tellijale

Lääne-Saksamaa viimane kantsler Helmuth Kohl ütles mõni kuu hiljem, et “Ungari võttis välja esimese kivi Berliini müürist”. Kes on Berliinis Bundestagi hoonet takseerinud, teab, et selle ühe nurga sisse on müüritud kivi, mille tekst seda madjarite panust Saksamaa ajalukku tunnistab.

Pärast Balti ketti hakkas esimene mittekommmunist moodustama Poola valitsust, ent see astus ametisse (13.09.1989) ikkagi alles pärast seda, kui Ungari reformkommunistide valitsus oli maha võtnud raudse eesriide sümboli – okastraadi Ida-Lääne piiril, mis tol ajal tähendas tuhandete idasakslaste pääsu rahvuskaaslaste juurde. Nende tee sinna algas augustis, kui tuhanded viisaga nn ossid saabusid Poola, Tšehhoslovakkiasse ja Ungarisse, sisenesid sealsetesse Lääne-Saksamaa saatkondadesse ja konsulaatidesse ning jäid sinna ootama luba sõiduks Austriasse.

21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto