Paikre vares külastas Raeküla kooli

, klassiõpetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Paikre vares tuli Raeküla kooli lastele külla.
Paikre vares tuli Raeküla kooli lastele külla. Foto: Erakogu

Raeküla koolis on alati olnud au sees loodusthoidev suhtumine. Tänavu tegelevad loodushoiu ja säästlikkusega süsteemsemalt kooli kõige pisemad.

Eks keskkonnaalase teadlikkuse kasvule aita ikka kaasa, kui juba maast madalast sellekohaseid teadmisi saadakse. Sel korral lendas koolilastele külla vares Paikrest, kes õpetas kuulajaile, kuidas mitte tekitada palju prügi ja kuidas prahti sorteerida, et seda taasringlusesse saaks saata.

Reede hommikul jõudis väsimatu vares tugevast vastutuulest hoolimata Raeküla kooli. Temaga koos oli tulnud abiline Kristi. Vares oli kaasa toonud väikesed värvilised prügikastid, mis kõik kandsid isemoodi silte. Silt ütles, millisesse kasti, millist sorti prahti tuleb panna. Kui prügikastidega oli tutvus tehtud, said lapsed väikese ülevaate sellest, mis saab sorteeritud prügist edasi. Suur oli imestus, kui kuuldi, et plastpudelist võib saada fliisjakk ja kulunud autorehvist pehme kate mänguväljakule. Heldimust tekitas seegi, et Räpinas tehakse vanast paberist uut, ilma et puudelt peaks elu võtma.

Väga tähtis oli teave ohtlikest jäätmetest ja elektroonikaseadmetest, mille koht pole mitte tavalises prügikastis, vaid need tuleb viia Raba tänaval asuvasse jäätmejaama. Seal tegeldakse nendega edasi ja saadetakse ümbertöötlusesse.

Õige põnev oli maisist valmistatud kilekott, mis looduses laguneb ega ole surmalõksuks loomadele-lindudele. Lapsed sai ka oma käega katsuda, milline on kokkupressitus sorteeritud prügi.

Kui teoreetilised teadmised olid omandatud, oli aeg hakata neid praktikasse rakendama. Saali põrandale kallati kummuli suur prügikott. Hetkeks tekkis seesuguse tembu peale  laste hulgas nõutu vaikus. Kui aga Vares ja abiline selgitasid, et nüüd lähebki prügi sorteerimiseks, oli soovijaid kohe küllaga. Kõik said oma teadmisi proovile panna. Vigu sorteerimisel ei tehtud ja värvilised prügikastid said igaüks oma kõhutäie.

Lõpetuseks kutsus Vares lapsed ühispildile ja kinkis neile pliiatsid, millel olev kiri kutsub inimesi prügi sorteerima.

Säästkem siis loodust ja vaadakem kõik üheskoos, et õige prügi jõuaks õigesse kasti. Raeküla koolis see juba nii on.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles