Sisukord
Paberleht
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kuidas Pärnut “ägedates lahingutes vabastati” 1.

4 min lugemist
Elu tahtis elamist okupatsioonirežiimide vahetumisest hoolimata. Sõjajärgne turg Pärnu kesklinnas. FOTO: Olaf Esna erakogu

23. september on sügisene pööripäev. Aastaaegade vahetus 1944. aastal läks ajalukku veel sellega, et samal ajal vahetusid linna okupeerinud riigid.

Tellijale

Riia lahe ääres asuva tähtsa sadama “vabastamist” peeti niivõrd oluliseks saavutuseks, et Moskvas saluteeriti sama päeva õhtul 12 kogupauguga 124 suurtükist. Pärnu õnneks kaikusid need mürsuplahvatused ainult Moskvas, sest mis jäänuks linnast järele, kui need 1488 mürsku oleks Pärnu pihta tulistatud.

Esimesest ilmasõjast erinevalt teise suure sõja ajal Pärnu pihta kahurituld ei avatud. On ainult üks vihje Tammiste mõisa kandist kuhugi Riia tänava piirkonda antud reaktiivmiinipilduja ehk Katjuša tulelöögist (F. Männikov, “Pärnu teise maailmasõja aastatel”, Pärnu, 2013, lk 169). Loomulikult kuulsid pärnakad sõja ajal mürsuplahvatusi, aga need toimusid taevas, kui sakslaste õhutõrjekahurid ehk flakid peletasid kutsumata külalisi.

01.04.2020 02.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto