Jutuvõistlus pakkus emotsioone ja tõi auhinna

Jutuvestjate konkurss Aravetel pakkus osalejatele nii esinemis- kui kuulamisrõõmu.

FOTO: Erakogu

Kolmandatel üleriigilistel koolinoorte jutuvestjate võistlusel „Kratilood“ oli edukas Pärnu Kuninga tänava põhikooli neljandik Sös Maria Kristensen, kes pälvis kolmanda koha.

4.–6. klasside vanuserühmas võistelnud Sös Maria Kristensen vestis loo „Kuidas vanapoiss üle Pärnu jõe sai“ ja jagas kuulajatega vanaema jutustust lapsepõlvest.  

Hea sõnaseadjana kirjeldas Sös Maria, kuidas tema ja paralleelklassi tüdruk Mirell Lank võistlustele sõitsid. „Bussis teel Aravetele, kus võistlused toimusid, jutustas jutuvestja Jaak Känd meile lugusid ja luges enda kirjutatud luuletusi,“ jagas ta muljeid. „Kui oli minu kord esineda, hakkasid mul jalad värisema, aga õnneks suutsin seda mitte välja näidata. Valmistasin end võistluseks ette nii, et lugesin igal õhtul loo läbi ja vestsin selle emale. Mind aitas veel minu klassijuhataja Ruth Vaga.“

Sös Maria ütlust mööda sai ta võistlustest laheda kogemuse, esines ise ja kuulis teiste toredaid lugusid. „Paralleelklassi tüdruk sai ka super hästi hakkama,“ rõõmustas ta.

„Jutuvestmise konkurss on sündmus kõigile, kellele meeldivad huvitavad lood,“ rääkis võistlustel osalenud Mirell. „Vestmine ei tähenda päheõpitud teksti ettevuristamist, vaid igaüks peab jutuvestmise võlukunsti enda seest üles leidma ja seda nautima. Jutuvestja paneb loo sisse oma hinge ja tunded. Iga jutuvestja esituses on samad lood eri nägu. Jutuvestmises peitub palju maagiat ja emotsioonideta on see nagu pilvedeta taevas või katuseta maja – sellest on midagi puudu.“

Mirelli arvates oli Aravete jutuvestjate konkursil väga mõnus seltskond. „Sellel võistlusel on peale osavõturõõmu veel au kuulata,“ lausus ta.

Õpilastega võistlustel käinud Kuninga kooli raamatukoguhoidja Marilis Edvand selgitas, et konkursil esitatavatest lugudest esimene pidi olema kodupiirkonnast pärit kohamuistend ja teine nn vanavanemate pajatus. „Tüdrukud olid väga tublid,“ kiitis ta.

Noori jutuvestjaid hindas žürii, kuhu kuulusid kirjamees, laulumees, näitleja ja lavastaja Arlet Palmiste, raadiohääl, näitleja ja õhtujuht Tarmo Hints ning harrastusnäitleja Aire Pitk.

Tagasi üles