Sisukord
Paberleht
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Port Arturi ja Martensi lugu

3 min lugemist
Kahe Port Arturi vahel on Martensi väljak, sealt mõne sammu kaugusel on Martensi maja ning veidi eemal pangamaja seinal mälestustahvel professor Martensi kirjanduslikule Pärnust ärasõidule. FOTO: Urmas Luik

Kakskümmend aastat tagasi tuli Port Arturi kaubakeskuse omanikele hea idee avada maja punastest tellistest originaalseinal näitus, mis selgitaks nooremale põlvkonnale Port Arturi nime saamislugu.

Tellijale

Leht kirjutas, et Jaapani ja keiserliku Venemaa laevastiku lipud esimese korruse kohviku Port Arturi ajaloolise seina äärses galeriis püüavad pilku.

Vene-Jaapani sõja (1904–1905) üks vaevalisemaid operatsioone oli Venemaa sõjalise tugipunkti Port Arturi kaitsmine. Sellesse sõtta saadeti ka Pärnumaa mehi, kes koguti kokku laohoonesse linna keskel. Rahvas pani kohale nimeks Port Artur ja kui juba rahvas on nime pannud, kannad seda igavesti. Pärnumaa mehed sõtta õigupoolest ei jõudnudki, sest teise Pärnu mehe, Friedrich Martensi tõhusal kaasabil õnnestus enne Venemaa ja Jaapani vahel rahu sõlmida.

27.03.2020 30.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto