Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Kõrge merevesi sunnib karjatajaid linnalehmi evakueerima

Lisatud galerii

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Võrumaa talupidaja Silver Visnapuu hakkas täna hommikul kohe transporti organiseerima, kui kuulis tõusnud merevee tasemest ja sellest, et tema Pärnusse suvitama toodud veistel napib rannakarjamaal kuiva kohta.

Kella 13 ajal tõusis merevee tase meetri jagu üle nulli ja prognoosi kohaselt langeb pärastlõunal 60–80 sentimeetri peale.

Visnapuu ütlust mööda on Raeküla all kõige madalam ja sealsel karjamaal vesi lainetab. Linnuvaatlustorni juurde viiv tee olla juba vee all. Mida kesklinna poole, seda rohkem kuiva maad on tõusev merevesi veistele jätnud. Visnapuu sõnutsi lepiti Pärnu linnavalitsusega kokku, et kui loomadele üldse enam kuiva kohta ei leidu, tehakse Mai haljasalale ajutine aedik ja veised lastakse sinna.

Talupidaja jutu järgi on kohapeal karjane, kes hoiab olukorral silma peal. Pärnu elanikelegi läheb veiste heaolu sedavõrd korda, et lõunaajal said päästjad väljakutse ja käisid kontrollimas ega loomad ohus ole.

Veised on kõrge merevee eest taandunud kõrgema koha peale. | FOTO: Ardi Truija

Esimesed 42 veist 260pealisest karjast viis Visnapuu suvepealinnast koju Võrumaale kaks nädalat tagasi. "Ma vaatasin, et toit hakkab otsa saama ja hakkasin neid järjest viima," selgitas ta.

Järgmine sats sõidab koju tagasi homme hommikul. Visnapuu hinnangul tuleb kõigi veiste koju toimetamiseks teha kümme sõitu. Kõiki loomi Visnapuu otsekohe koju tagasi sõidutada ei plaani: surfiklubi juures on tema jutu järgi kõrgem koht ja süüa veel küllalt.

Visnapuu rääkis veel, et varasematel aastatel on sügistormid alanud hiljem ja veised on selleks ajaks juba ära viidud. Tänavu suvelgi oli vee tase tema väitel küllalt kõrge ja leidus kohti, mis eelmistel aastatel söödi puhtaks, aga tänavu loomad neisse paikadesse ei pääsenudki.

Vana-Pärnus karjatav Siim Suitsmart mittetulundusühingust Pärnu Rannaniit käis lõunal seisuga tutvumas ja soovib kogu karja juba täna ära viia. Ta rääkis, et vesi on küll kõrge, aga olukord kriitiline ei ole. Loomad on liikunud vallide peale, kus osa neist rahulikult lamab ja mäletseb.

Tagasi üles