Pärnu arestimaja töötaja mõisteti süüdi võimuliialduses

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Pärnu politsei arestimaja.

FOTO: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Pärnu arestimaja ametnik pani kainenema toodud naise tundideks voodi külge käeraudadega kinni, mistõttu mõistis kohus töötaja süüdi võimuliialduses.

Lääne ringkonnaprokuratuur süüdistas Pärnu arestimajas töötanud Olegi selles, et ta kinnitas möödunud aasta augustis arestikambrisse kainenema toodud naise põhjendamatult ligikaudu kolmeks ja pooleks tunniks käeraudade abil voodipeatsi külge.

Kuigi naine rahunes ja jäi voodisse magama, ei eemaldanud arestimaja töötaja käeraudu. Kuna naise liikumisruum oli piiratud, ei saanud ta kasutada tualettruumi.

Prokuratuuri hinnangul pani Oleg sellega toime ametiisiku erivahendi ebaseadusliku kasutamise ehk võimuliialduse.

"Kui kinnipeetu ongi agressiivne ja käeraudade kasutamine põhjendatud, tulnuks siiski juba rahunenud, magavalt inimeselt käerauad eemaldada," selgitas prokurör Indrek Kalda.

Prokurör põhjendas, et käeraudade selline tarvitamine riivab inimese põhiõigusi ja niipea, kui seaduses ette nähtud põhjendus ära langeb, tuleb sunnivahendi kasutus lõpetada.

Pärnu maakohus mõistis täna Olegi süüdi ja nõustus prokuröri ettepanekuga karistada teda rahalise karistusega 100 päevamäära ulatuses, see on 2800 eurot. Veel peab süüdimõistetu tasuma 918 eurot sundraha ja kaitsetasu.

Kohtunik Teet Olvik nõustus, et algul oli käeraudade tarvitamine õigustatud, kuid hiljem tulnuks need ära võtta. "Karistuse kandmine või vahi all viibimine ei tohi põhjustada inimesele rohkem kannatusi või ebameeldivusi kui need, mis paratamatult kaasnevad vanglas või arestimajas kinnipidamisega," selgitas kohus.

Lääne prefektuuri pressiesindaja Andra Jundas selgitas, et Oleg enam arestimajas ei tööta: ta lõpetas töölepingu enda soovil.

Võimuliialduse paragrahvi järgi süüdistatakse samuti Pärnu arestimajas töötanud Endelit, kes astub kohtu ette 28. novembril.

Küsimusele, mida politseil neist juhtumitest õppida on, vastas Jundas, et teevad järeldused, kui otsus jõustub ja ilmub kohtulahend pikemate põhjendustega.

    Tagasi üles