Sisukord
Pärnu Postimees
Postimees

Talve kokkuvõte: keskmisest päikeselisem ja soojem

1 min lugemist
Küünlakuu viimane kolmandik oli Pärnus tavapärasest märksa külmem. FOTO: Urmas Luik

Riigi ilmateenistuse kokkuvõtte kohaselt oli tänavune talv hoolimata külmast veebruarist tavapärasest soojem ja päikesepaistelisem. Küünlakuu viimane kolmandik Pärnus möödus aga normist ligemale kümme kraadi külmemalt.

Veebruari viimase kolmandiku keskmine temperatuur Pärnu vaatlusandmete põhjal oli koguni 14,1 külmakraadi. Tavapärane sel perioodil on aastate 1981–2010 keskmisega 4,2 miinuskraadi. Rekordkülma kuu lõpuga Pärnus siiski tegu ei olnud, läbi aegade pakaselisim oli 1888. aasta küünlakuu lõpp –14,9ga.

Talv kogu Eestis oli 2,4 külmakraadiga normist soojem (keskmine –3,3 °C), kõige soojem talvekuu oli detsember keskmise temperatuuriga 1,3 kraadi (keskmine –2 °C). Tavapärasest külmem oli ka talve jahedaim kuu veebruar, kui kogu riigis oli temperatuur keskeltläbi –6,9 miinuskraadi (keskmine –4,5 °C).

Siiski jõudis esialgsetel andmetel tänavuse veebruari kolmas dekaad kõikides ilmajaamades külma poolest esikuue hulka. Läbi aegade külmim veebruari lõpp oli tänavu Jõhvi, Narva, Tartu-Tõravere, Valga, Viljandi, Võru ja Väike-Maarja ilmajaamas.

Veebruari viimane kolmandik oli veel nii pakaseline 2011. aastal, mil Eesti keskmine õhutemperatuur langes 13,3 miinuskraadini.

Veebruari lõpus jõudis esimene osa arktilist õhku Kirde-Eestisse 24. veebruariks, kui õhumassi temperatuur jäi alla −20 kraadi. Järgmine, juba ulatusliku arktilise külma sissetung toimus 26.−27. veebruaril, kui meieni jõudis 28–30 miinuskraadine õhumass. Edasi liikus see külm Lääne- ja Kesk-Euroopasse.

Keskmine sajuhulk oli veebruaris 22 millimeetrit, mis on vaid 63 protsenti normist. Maksimaalseks ööpäevaseks sademete hulgaks mõõdeti 16 millimeetrit 1. veebruaril Ristnas. Päikesepaistet jagus aga riigi keskmisena 78 tundi, mis teeb 127 protsenti normist.

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto