Pärnu VK.
Pärnu VK. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Võrkpalli Balti liiga finaalmatš kujunes nimevääriliseks. Pärnakad jäid küll geimidega 0:2 Saaremaa vastu taha, kuid suutsid viigistada. Otsustavas geimis särasid taas saarlased ja võitsid 3:2 (25:21, 25:19, 23:25, 20:25, 15:9).

Esimene geim

Pärnu alustas koosseisus Kevin Saar, Markkus Keel, Robert Juchnevic, Taavet Leppik, Tamar Nassar, Harri Palmar ja Silver Maar.

Esimese kümne silma järel oli seis saarlastele 6:4. Pärnu püsis kahe punkti kaugusel ka seisul 11:13, 14:16 ja 18:20. Otsustavates ehk mängumeeste punktides pääsesid saarlased neljaga ette (22:18), kuid pärnakad võitlesid visalt ja tulid punkti kaugusele (21:22). Viimased kolm silma lõid maha aga saarlased, kes võitsid avageimi 25:21.

Pärnu resultatiivsemad esimesel perioodil olid Juchnevic viie ja Leppik nelja silmaga. Saaremaa poolelt tegi enim pahandust Hindrek Pulk, kelle arvel oli seitse punkti.

Teine geim

Kui esimeses geimis ei löönud pärnakad ühtegi serviässa, saadi teise geimi alguses selleski arvestuses silm pähe: Palmari pallinguäss viis pärnakad 4:2 ette. Saarlased vastasid omakorda nelja punktiga, mille peale Pärnu peatreener Avo Keel aja maha võttis. Tulid viies ja kuueski: Saaremaa juhtis 8:4. Pärnu oli hädas servi vastuvõtul: kui põhiturniiril teati meie mehi kui parimaid vastuvõtjaid, jäi finaalimatšis see näitaja üsna madalaks, 37protsendiseks.

Pärnu tuli küll kiirelt kahe punkti kaugusele (7:9), kuid hetk hiljem said saarlased finaalmatši arvestades suure vahe sisse – 12:7. Viie punktiga juhtis kodumeeskond veel seisuni 22:17. Võimsalt mänginud saarlased võitsid teisegi geimi: 25:19.

Täna oli rünnakul pärnakate silmapaistvaim Juchnevic, kes kogus kahe geimiga kaheksa punkti. Saaremaa tiimis oli pidurdamatu Pulk 14 punktiga. Meie mehed lõid kahe esimese geimiga vaid ühe pallinguässa, Saaremaa neli.

Kolmas geim

Saarlased asusid 4:2 juhtima, mille peale tõi Avo Keel platsile Edvinas Vaškelise, Juchnevic välja. Värske mehe võimas rünnak tegi seisuks 7:6, kuid järgmisel rünnakul lõi leedukas uhkes üksinduses palli võrku (6:8). Pulga 17. punkt seisul 12:7 pani saalisviibijad juba tundma kodumeeskonna tiitlihõngu.

Suvepealinlaste peatreener tõi mängu noore Märt Tammearu, kes eilses poolfinaalis silma paistis, Leppiku võttis välja. 17aastane mängumees lõi kohe esimese tõste maha, kuid eksis pisut hiljem pallingul, 14:11 Saaremaale. Nassari blokk tõi pärnakad punkti kaugusele (13:14).

Pärnu jõudis viigini (18:18), kui Palmar kõmmutas tühja võrgu pealt palli maha. Paar pallivahetust hiljem viis Palmari blokk pärnakad juhtimagi (20:19). Pidurdamatus hoos Pulk tõi tabloole viigi 21:21. Kuid siis ärkas taas Palmar: esiteks lõi võimsalt palli maha ja pani serviässagi otsa! 23:22 meile. Järgmisel rünnakul lõi Pulk taas palli maha – 23:23.

Siis lõi vastaste mängumees Rauno Tamme Nassari blokki: 24:23 Pärnule. Sama mees pani ka otsustaval punktil bloki ette ja pärnakad teenisid 25:23 geimivõidu! Saaremaa eduseis 2:1.

Neljas geim

Esimesed kümme punkti jagati võrdselt – 5:5. Mõlemad meeskonnad patustasid arvukate servivigadega. Saaremaa sai 8:6 ette, kui Vaškelis astus rumalalt kolme meetri joonele. Siis säras Tammearu, kes lõi kaks palli järjest maha (8:9).

Vahepeal selgus, et Leppiku põlv teeb talle valu ja tema mäng oli selleks korraks mängitud. Õnneks oli tema asemel võtta Tammearu.

Neljanda geimi keskel juhtisid saarlased 14:12 ja 16:14. Pulga arvel juba 25 punkti, Pärnul polnud keegi kümnenigi jõudnud.

Kuid siis teenis Pärnu kolm punkti järjest ja asus 17:16 juhtima: Vaškelise blokk, Tammearu rünnak ja tipuks Saare hanitus. Suurepäraste tõstetega paistis silma Markkus Keel. Mõni hetk hiljem viisid Tammearu võimas kaitse ja Nassari blokk Pärnu juba kolmega ette (20:17). Paar tulist pallivahetust hiljem oli eduseis juba viis silma (23:18)!

Geim Pärnule 25:20! 2:2! Uskumatu mäng!

Viies geim

Otsustavat geimi alustas Pulk oma 29. punktiga. 30. ja 31. punkt tegi seisuks juba 4:1 Saaremaale. Avo Keel üritas teda time-out'iga pidurdada, kuid sellest polnud kasu, mees kõmmutas ühe ässa veel. 5:1.

Kuid pärnakad ei visanud püssi põõsasse: Vaškelise serviäss tõi meie mehed punkti kaugusele (5:6). Saarlased toibusid ja teenisid neli punkti järjest (10:6) ning kaalukauss hakkas kodumeeskonna poole kalduma.

Saarlastel oli seisul 14:6 kasutada koguni kaheksa matšpalli, mida esimesel katsel realiseerida ei suudetud. Tammearu kõmmutas kahel korral palli maha ja korra Vaškelis. 9:14.

Viimasel pallingul kõmmutasid pärnakad auti ja Saaremaa võitis võrkpalli Balti liiga.

Pärnakad teenisid võrdselt punkte: Vaškelis 12, Nassar 11, Saar ja Juchnevic üheksa ning Palmar kaheksa.

Kolmandas geimis sekkunud 17aastane Tammearu kogus mängu lõpuks seitse silma.

Saaremaa mänguvankrit vedas üks mees – Pulk –, kelle kontosse kogunesid harvanähtavad 33 silma.

Pronksmedalid teenis Jēkabpilsi Luši meeskond, kes alistas kolmanda koha mängus 3:2 (25:15, 25:19, 12:25, 22:25, 15:10) Rakvere võrkpalliklubi.

Enne mängu

Saaremaa alistas esimeses poolfinaalis 3:1 (25:19, 20:25, 25:18, 25:14) tiitlikaitsja Rakvere, Pärnu oli teises poolfinaalis 3:1 (24:26, 25:20, 25:19, 25:12) parem Jēkabpilsi Lušist.