Sindi paisu avamine toob kaasa püügikitsendused Pärnu lahes

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sindi paisu asemele rajatakse tehiskärestik, mis on looduslähedase ilmega, võimaldab vee-elustikul vabalt rännata ja läbida paisu senist asukohta paadiga.
Sindi paisu asemele rajatakse tehiskärestik, mis on looduslähedase ilmega, võimaldab vee-elustikul vabalt rännata ja läbida paisu senist asukohta paadiga. Foto: Urmas Luik

Korralike kalavarude tagamiseks keelatakse seoses Sindi paisu lammutamisega tänasest 30. novembrini kalapüük Pärnu lahes Pärnu jõe suudmealal ja 1. novembrist tuleva aasta 30. jaanuarini angerjapüük Läänemeres.

Kalapüügieeskirjaga on kalapüük lõhejõgede suudmealal ühe kilomeetri raadiuses terve aasta keelatud. Peale selle on lõhejõgede suudmetes sügiseti kehtinud pooleteist kilomeetrise raadiuseni laiendatud keeluala. Pärnu jõel on seni mõlemal puhul kehtinud teised reeglid, teatas keskkonnaministeerium.

„Riigimetsa majandamise keskuse Põlula kalakasvatuskeskus on juba viis aastat asustanud Pärnu jõkke lõhemaimusid. Jõkke naasvad täiskasvanud kalad võimaldavad Sindi paisu likvideerimisel kiiremini parandada Pärnu jõe lõhe ja meriforelli taastootmise võimalusi,” on keskkonnaminister Siim Kiisler varem öelnud.

„Kalapüügi sügisene keeld jõesuudmes koos paisu likvideerimisega tagab lõhede, meriforellide ja siigade pääsu Pärnu jõe aastaid kasutamata koelmutele, kiirendades nende asurkondade taastumist,” lisas Kiisler.

Pärnu laht on oluline püügikoht nii kutselistele kui harrastuskaluritele. Seetõttu kehtestatakse selle aasta sügisel eeskätt kudema tuleva lõhe kaitseks Pärnu jõe suudmealale muulide otsa ja merepoolsetele külgedele keeluala ühe kilomeetri ulatuses.

Üle poolel sellest alast oli püük varemgi keelatud. Pärnu jõe suudme uue tähtajalise keeluala kõrval jäävad kehtima kalapüügieeskirjaga kehtestatud aastaringsed keelualad.

Samuti lisatakse määrusesse kahekuuline angerjapüügikeeld Läänemerel. See tuleneb möödunud aasta lõpus Eesti juhitud Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusnõukogu kohtumisel saavutatud kokkuleppest keelata angerjapüük Atlandi ookeanis ja Läänemeres angerja rändeperioodil kolmeks kuuks.

Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi teadlaste soovitusel on esimeseks keeluajaks mõistlik määrata 1. november kuni 31. detsember ja teiseks järgmise aasta 1.–30. jaanuar.

Keskkonnaagentuur, konsortsium GRK Infra AS ja Graniittirakennus Kallio Oy sõlmisid juuli esimesel poolel kümme miljonit eurot maksva lepingu, millega lammutatakse kolme aasta jooksul Sindi pais Pärnumaal.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles