Pärnu noored sõudjad näitasid MMil taset

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Greta Jaanson

FOTO: Roman Lutoškin

Täna kulmineerusid Tšehhis Raćices noorte U19 vanusegrupi maailmameistrivõistlused sõudmises. Eesti koondisele lõppesid tiitlivõistlused edukalt: eestlased said kaks kohta B-finaalis. 

Ühepaadil startinud Greta Jaanson võitles välja koha B-finaalis. Sõidu võitis ja üldkokkuvõttes saavutas seitsmenda koha Austraalia sõudja Taylor McCarthy-Smith (7.55,19). Talle järgnesid Kanada esindaja Grace Vandenbroek (8.02,79), belglanna Caitlin Govaert (8.03,22) ja hiinlanna Jiaqi Zou (8.05,29). Kolmveerand distantsist kuuendana sõudnud Jaanson ponnistas lõpus võimsalt ja suutis 8.06,41ga edestada Mehhiko sõudjat Mercado Palaciost (8.06,84). Üldkokkuvõttes tähendas pingutus Pärnus treenivale Jaansonile väga soliidset 11. kohta. Maailmameistriks krooniti rumeenlanna Tabita Maftei (7.32,34), järgnesid Argentiina (7.33,11) ja Itaalia (7.41,22) võistlejad. Võistlusel osalesid 29 riigi sõudjad.

„Muidugi lootsime salamisi, et Greta sõuab A-finaalis, kuid tänane sõitki oli igati väärikas. Ei saa eitada, et oma varju jättis ettevalmistusperioodil läbipõetud viirushaigus, ent siiski: lõpp hea, kõik hea,“ arvas noortekoondiste projektijuht Roman Lutoškin ja sõnas Jaansonile viidates, et sportlaselt võib tulevikus palju ilusaid sõite loota.

21 paatkonna seas startinud pärnulannad Annabel Aron ja Grete Alttoa tegid meeldiva üllatuse, sest pääsesid esmalt 12 sekka poolfinaali ja näitasid seejärel B-finaalis tugevat sisu, platseerudes kümnendike mängus 7.30,51ga neljandaks (kokkuvõttes kümnes koht). Sõidu võitis USA (7.25,01) Jaapani (7.27,13) ja Venemaa (7.30,04) ees. Eesti paarile järgnesid tugevad Suurbritannia (7.30,58) ja Itaalia (7.32,16) paarid. A-finaalis võitsid maailmameistritiitli hiinlannad (7.17,41) Kreeka (7.19,40) ja Uus-Meremaa (7.20,10) ees.

„Tüdrukute kahepaat üllatas kõiki, eelmist hooaega silmas pidades ei lootnud keegi väga kõvasti, et Annabel ja Grete B-finaalis sõuavad. Start oli neil väga hea, siis veidi vajusid ja korvasid kõik väga võitlusliku lõpuga,“ kommenteeris Lutoškin.

Päev varem oli ühepaadil võistlemise lõpetanud Tallinna noormees Kristjan Lindsalu, kes finišeerus D-finaalis kuuendana, kokkuvõttes 24. positsioonil. Arvestades, et võistlusel osalesid 37 riigi esindajad, ei saa Lindsalut statistiks kindlasti lugeda.

Pärnu sõudeklubis treenib Aronit Ingrid Võsu, kalevlanna Alttoa ja paatkonna juhendajaks on viimasel ajal olnud meestekoondisegi treener Matti Killing. Jaansoni on juhendanud Võsu ja Tallinna sõudeklubi liige Lindsalu on tegutsenud treener Aleksei Lipintsovi näpunäidete järgi.

„Soovin kõiki treenereid tubli töö eest tänada. Kui midagi läheb valesti, hakatakse kohe põhjusi otsima ja sageli näidatakse just juhendajatele näpuga. Meil on väga head treenerid, kes teavad, mida teevad. Edu tuleb siis, kui on materjali, millest seda voolida. Üle aastate oleme seisus, kus meil on tasemel noored,“ hindas Lutoškin koondist ja vihjas, et viimati oli täiel rinnal põhjust rõõmu tunda eelmise kümnendi teises pooles, kui Kaisa Pajusalu ja Jevgenia Rõndina suuri tegusid tegid (tegemist on noorte MMi mitmekordsete medaliomanikega – V. M.).

Järgmisel aastal saab alla 19aastaste seltskonnas võistelda veel vaid Aron, teised liiguvad juba järgmisesse, U23 vanusegruppi. Noortekoondis ootab uusi tegijaid, kes suudaksid moodustada konkurentsivõimelised paatkonnad.

Tagasi üles