Galerii: tänavune Matsalu filmifestival püstitas vaatajarekordi

Lihula 16. Matsalu loodusfilmide festivali (MAFF) grand prix' võitis Saksamaa režissööri Jan Hafti linateos “Norra nõiduslikud fjordid”. Esimese preemiaga autasustati režissööri Oliver Goetzli “Polaarhundid – Arktika kummitused”, mis samuti Saksa film. 

Eileõhtusel lõputseremoonial autasustati ligikaudu 400-liikmelise publiku ees festivali parimaid filme. Üle 800 festivalile saadetud linateosest jõudis vaatajateni 90. Kolmandik neist osales võistlusprogrammis. Rahvusvahelise žürii sõnutsi esitles võidufilm Norra sümbolmaastikke kogu oma mitmekesisuses ja ootamatutes vormides, pakkudes vaatajaile kaadreid fjordide saladuslikust veealusest maailmast ja lokkavatest eluvormidest.

Festivali peakorraldaja Silvia Lotmani arvates oli meeldiv, et tänavu hinnati kõrgeimalt just Põhjamaa maagilisele loodusele pühendatud linateost. “Ühelt poolt on film meile eksootiline, kuid siiski põhjamaine ja saame seega mingis osas sellega samastuda,” leidis ta.

Looduse kategooria esikoha auhinna pälvis sakslase Oliver Goetzli linateos polaarhuntidest, kes lumetormides ja eluvaenulikes jääkõrbetes võitlevad elu eest 40kraadises pakases. Režissöör, kes väisas üritust esimest korda aastal 2008, kiitis tänavust programmi ja korraldust, mis tema hinnangul võrreldav suurte filmifestivalidega. “Konkurss oli tugev. Nägime palju häid filme, seega oli auhind suur üllatus. Film oli aga minu unistuste projekt ja olen väga õnnelik, et seda hinnati,” rääkis Goetzl pärast lõputseremooniat.

Looduse ja inimese kategooria esikohadiplomiga auhinnati Iraani režissööre Fathollah Amirit ja Nima Asgarit filmiga “Leopard ja pargivaht”. Samuti tunnustati parima kaameratöö eest Joosep Matjuse kauaoodatud Eesti filmi “Tuulte tahutud maa”, mis pühendatud kodumaa 100 aasta juubelile. Reede õhtul kogunes Matjuse filmi esilinastusele ligikaudu 600 huvilist, mis on ürituse vaatajarekord.

Hollandlasest festivalikohtuniku Hilco Jansma sõnutsi oli igal žüriiliikmel lemmik ja erilist vaatamiselamust pakkus mitu teost. “Oli väga palju filme, mis oskasid näidata looduse loomulikku vormi. Seega oli loomulikult raske jõuda üksmeelsele otsusele,” tunnistas Jansma.

“Lihulas ja ka mujal linastuvatel seanssidel on näha tõesti vaid maailma parimaid loodusfilme ja tundub, et vaatajadki on sellest aru saanud, sest iga aastaga tuleb festivalile linateoste nautijaid ja autoreid aina rohkem,” avaldas peakorraldaja, keda valdasid õhtul ülevad ja positiivsed emotsioonid, mis pidavat teda läbi sügise ja talve kandma.

Ent juba praegu vaatab korraldaja tulevikku ja mõtiskleb, kuidas järgmisel aastal festival veel kättesaadavamaks teha. “Tahame kindlasti Pärnu programmi arendada. On näha, et me ei jõudnud kõikide sihtgruppideni. Tulevikus loodame näha rohkem kooligruppe ja näidata filme just õpilastele,” rääkis Lotman.

Täna pärastlõunal esitletakse Lihula kultuurimajas võidufilme ja huvilised saavad autasustatud linateoseid oma silmaga kaeda. 

Tagasi üles