Meie kirjanikud räägivad Hemingwayst

Rahvusvaheline aktinäitus kannab tänavu pealkirja “Mees. Naine. Vabadus”.

FOTO: Christin Mäemets

Nobeli preemia laureaadi Ernest Hemingway sünnist möödus juulis 120 aastat. Pärnusse jõudis kirjanik erilisel moel: aadamaülikonnas, olles esindatud uue kunsti muuseumi (UKM) rahvusvahelisel aktinäitusel, mis tänavu kannab pealkirja „Mees. Naine. Vabadus“.

Hemingway teema hargneb muuseumis edasi. Ülehomme kell 17 arutlevad kirjanikud Rein Veidemann ja Jüri Talvet, kes oli see maailmakuulus autor ja kes on Hemingwayd tänapäeva Eesti kirjanduses. Kirjanik jõuab ühtlasi UKMi kinolinale näitleja Spencer Tracy kehastuses 1958. aasta filmist “Vanamees ja meri”.

“Prantslastel on kõnekäänd: meie sõprade sõbrad on meie sõbrad. Minu kauane sõber on Peter Diem, tema sõber USAs on Michael Peirce, Michaeli isa oli Waldo Peirce, tema sõber oli omakorda Ernest Hemingway,” avaldas UKMi kuraator Mark Soosaar.

Suvepealinna jõudis Hemingway just tänu Ameerika kunstniku Waldo Peirce’i hõbedastele fotodele. Too pärandas unikaalsed ülesvõtted oma pojale Michaelile, kes omakorda kinkis pildid Hollandi kunstnikule Peter Diemile. Hollandlane maalis sarja alasti Hemingwayst püüdmas oma elu suurimat kala.

“Väljapaistva Diemi ammune soov oli tuua see maalisari ja Peirce’i fotolugu Eesti suvepealinna,” lisas Soosaar.

Maale maailmakuulsast kirjanikust ja teistestki haruldustest saab UKMis kaeda kuu lõpuni.

Waldo Peirce'i foto alasti kalastavast Ernest Hemingwayst.

FOTO: Erakogu

Tagasi üles