Suksud lubatakse rannas vutiplatsile

  • Idee ühe autori Agris Juhkovi sõnutsi ammutati korraldamiseks inspiratsiooni eelkõige jõuproovist Miami rannaliival.
  • Naisteranna parkla kohale ehitatud hobuhotellis saab puhke- ja öömaja 112 looma.

Võistluse korraldajate sõnade kohaselt nõudis jalgpalliplatsist ainulaadse ratsaareeni ehitamine tublisti eneseületust.

FOTO: Kristhel Vaht

Täna algab suvepealinna rannaspordi areenil ainulaadne ratsaspordivõistlus Classic Pärnu, tuues plaažile Eesti tipud ja välisvõistlejadki.

Eestis esimest korda rannaliival sõidetav ja sõuprogrammiga vürtsitatud kolmepäevane takistussõiduvõistlus toob hobuste mõõduvõtuks kohandatud areenile kodumaised tipud eesotsas äsjase Eesti meistrivõistluste medalikolmiku Kullo Kenderi, Paul Arguse ja Urmas Raagiga ning annab kohalikele noortele võimaluse suure publiku ees tippvõistluste atmosfääri kogeda.

Suuresti linnarahvale etendatava võistluse laiem eesmärk on siiani ehk veidi elitaarsena tunduva ratsaspordi võlude näitamine ja edendamine ning rahvusvaheliselt tuntud Tallinn Horse Show’ kõrvale tugeva suvise võistluse loomine.

Idee ühe autori Agris Juhkovi sõnutsi ammutati korraldamiseks inspiratsiooni eelkõige jõuproovist Miami rannaliival. “Legendaarne Longines Global Champions Tour pani mõtted keerlema ja seostus kohe Pärnuga. Mitte kusagil mujal Eestis pole võrreldavat paika, kus kaunis liivarand ja soodne asendiplaan sel moel üksteist täiendaksid. Kui mainitud plussidele lisada suvituslinna hea maine, tundus loogiline, et võistlussõu saabki toimuda vaid suvepealinnas,” rääkis Juhkov, kel Pärnumaa ratsaspordiklubis pikaajaline võistluste korraldamise kogemus.

Mõistagi pole nii suure ürituse organiseerimine ühele inimesele jõukohane. Kaasa lööb vähemalt 40 inimest. “Sain Agriselt kutse paati tulla ja kohe, kui olin Pärnus ära käinud, vastasin jaatavalt,” avaldas võistluse kaastüür, Tallinn Horse Show’st 16 aastaga rahvusvaheliselt tuntud kaubamärgi kujundanud Siim Nõmmoja. Nõmmoja ütlust mööda on organisaatorid alles õpipoisi rollis, sest rannaliival pole neist keegi varem võistlusi korraldanud. “Nagu ikka on väliürituse suurim risk ilm. Peame pingsalt jälgima, mida teeb kõikuv veetase ja arvestama tuule tugevusega. Õnneks tegutseme areeni ümber looklevate düünide varjus ja loodame emakeselt looduselt selgi moel tuge.”

Üle 180 kodu- ja välismaise ratsaniku ning üle 230 hobuse randa toov võistlus on korraldajatele proovikivi, sest suksude heaolu tagamiseks tuleb arvestada kõrgete loomapidamise nõuetega: hoolitseda sobivas mõõdus talliala väljaehitamise, küllaldase allapanu, hügieeninõuete täitmise ja palju muu eest.

Naisteranna parkla kohale ehitatud hobuhotellis saab puhke- ja öömaja 112 looma, samuti tuleb teenindada kümneid hommikul saabuvaid ja õhtul lahkuvaid võistlejaid. “Suurimaks katsumuseks kujunes areeni ettevalmistus, sest sellest sõltub jõuproovi hea käekäik. Tegime omamoodi mustkunstigi, sest platsist, kus tavaliselt taotakse vutti ja mängitakse võrkpalli, tuli kujundada ratsavõistluseks sobiv paik. Keskmiselt pool tonni kaaluvad hobused vajavad tugevat pinnast,” teadis Juhkov ja lisas, et peaareeni kõrvale pidi ruumi leidma soojendusväljakule, suksude jalutusplatsile ning sportlaste ja kohtunike alale.

Kuna tegemist on tõelise rahvaüritusega, kaasneb melugi: Supeluse tänav on Suvituse tänavast mere poole muudetud head-paremat pakkuvaks toidutänavaks, kus peale kehakinnitamise saavad kõik huvilised kaasa lüüa kepphobuste meistrivõistlustel.

Tagasi üles