Muuseumis näeb filmi Kihnu lastest

Pildil Kase Kai oma lemmikutega kodusaarel.

FOTO: Mark Soosaar

Esmaspäeva õhtul näeb Pärnu uue kunsti muuseumis taas Mark Soosaare uut dokumentaalfilmi “Kihnu lapsed ning ...”. “Elu on lühike, aga lapsepõlv pikk,” lausub Soosaar linateose kohta.

Kihnu lapsed kasvavad maast madalast iseseisvaks. Nad saavad kodus hakkama, kui isad-emad meretagustes riikides tööd ja leiba otsivad. Pea kõik Kihnu kooli õpilased oskavad mängida viiulit, lõõtsa või kitarri ning muusika avab tulevikus neilegi uksi suurde maailma.

Muinasjutulise muusikadoki peategelased on algklasside õpilased Kai, Jakob ja Kennar, kes unistavad elust seitsme maa ja mere taga. 

Vikerraadio kuulajatele Kihnu uudiste vahva reporterina tuttava Kase Kai teekond kaadri ees algas aastal 2015, mil Soosaar ta esimest korda linti võttis. Tollal kaheksa-aastane tüdruk elas lihtsat Kihnu lapse elu: mängis pilli, hüppas heintes ning mängis kitsekeste Mustika ja Lemmiga.

Tüdrukut ja eakaaslasi ligemale viis aastat kõrvalt jälginud režissöör põimib aga filmi teemad, mis ilmnevad vanemaks saamise ja eelkõige tänapäeval ette tulevate olukordadega. Eelmisel sajandil välja tulnud filmides ei tulnuks kõne allagi, et ema-isa töötavad välismaal. Kuid Kaist on vaheldumisi eemal mõlemad.

Eakaaslase Nurmiku Kennari kalapüügiloast ja nii ainsast tuluallikast ilma jäänud papa võttis vastu otsuse kolida Soome. Nii näeme, kuidas Kihnust lahkub esimene filmitegelane.

Isiklikel põhjustel, mis jäävad vaataja enda välja nuputada, kolib mandrile Kai.

Side kodusaarega ei katke, kuid aeg ja harjumus teevad oma töö. Soome ja Pärnu muutuvad koduks, pakkudes miskit, mida Kihnust ei saanud. Tekib küsimus: kas saar jääb uue ajastu lastele väikseks või on neil praegu suuremad unistused?

Režissöörgi lõpetab poolteist tundi kestva filmi õhku jääva küsimusega: mis saab Kihnust? Kas linnas tiibu sirutanud lapsed leiavad tee tagasi?

Filmi linastumisele järgneb kohtumine filmi autori ja osalistega.

Tagasi üles