Kenno Põltsam: Valimised vaid kodanikele

Valimisõigus peaks olema üks põhiõigusi, mis teeb vahet riigi kodanikul ja muudele selle territooriumil elavatel inimestel. FOTO: Urmas Luik

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel on õigus hääletada Eesti kodanikul ja Euroopa Liidu kodanikul, kes valimispäevaks on saanud 16aastaseks ja kelle rahvastikuregistrisse kantud elukoht asub vastavas vallas või linnas. Eestis elav ELi mittekuuluva riigi kodanik või kodakondsuseta isik võib kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel hääletada, kuid ei saa volikokku kandideerida.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

1996. aastast on Keskerakond kogunud volikogu valimistel Tallinnas kõige suurema häältesaagi ja nagu teame, on Lasnamäe suurima elanike arvuga linnaosa, kus enamik valijaist on venekeelsed. Nõnda on pealinnas end sisse seadnud võim, kes ei esinda ainult Eesti kodanike, vaid samuti halli passi või mõne välisriigi dokumendiga elanike huve.

Tõsi on, et järjest rohkem kohalikke vene inimesi, eriti nooremad, on omandanud naturalisatsiooni korras Eesti kodakondsuse ja võiks ju arvata, et 50 aasta pärast pole meil ühtegi kodakondsuseta inimest, ent selline mõtlemine pole üksnes naiivne ega vale, vaid ohtlik.

01.02.2020 05.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto