Sisukord
Arvamus
Postimees

Eino-Jüri Laarmann: Luuletus “Raudtee”

3 min lugemist
Eino-Jüri Laarmanni arvates on Rail Balticuga seotud teemades ikka veel palju selgusetut. FOTO: Urmas Luik

Nikolai Nekrassovi luuletus kõnelusest vagunis: “Vanja (kutsarimundris): “Papa, kes ehitas selle tee?” Papa (punase voodriga kindralipalitus): “Krahv Pjotr Andrejevitš Kleinmichel, kullake.””

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

See kõnelus võis toimuda aastatel 1852 või hiljem; aastatel 1843 kuni 1851 ehitati raudtee Peterburist Moskvasse. Kogupikkus 645 kilomeetrit. Ehi­tati kaheksa suurt silda ja 182 väiksemat rajatist. Tsaar tõmbas sirge joone kahe linna vahele, pöial olevat ette jäänud ja raudtee teeb väikese looke sisse. See oli tollal Venemaale tõeline elutee. Suurprojekt BAM BAM (Baikali-Amuuri magistraalraudtee) pidi paar sajandit hiljem olema uue ajastu ­algus Venemaal. Aga ei olnud. Hääbus enne, kui sai lõplikult valmis.

Ka Eestis-se tõi raudtee ­rajamine edu. Ajalooürikud ütlevad, et kitsarööpmelise raudtee rajamisega (1896) läbi Mulgimaa oli kolmandik Pärnu gümnaasiumiõpilasi 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul pärit Halliste kihelkonnast. Mulgimaa taluperemeestel oli võimalik perepojad Pärnusse kooli panna.

15.07.2020 17.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto