Rait Maruste ⟩ Mis on kohalike valimiste põhiküsimus?

Rait Maruste arvates peaks omavalitused olema iseseisvamad ja selleks on neil vaja suuremat rahakotti.  FOTO: Urmas Luik

Eesseisvate kohalike valimiste põhiküsimus on (maa)omavalitsuste tulubaasi suurendamine. See poliitiline jõud, kes tuleb valimisteks välja selge plaani ja lubadustega, võidab tõenäoliselt valimised.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuid enne üksikasju paar põhimõttelist lähtepunkti.

Esiteks. Eesti rahvas, keel ega kultuur ei sündinud linnades, vaid maal. Ja saab edasi kesta siis, kui maal ja kogukondades on rahvas elujõuline ja linlastega võrdsetes sotsiaalsetes ja majanduslikes oludes. Praegu see nii ei ole ja me oleme selle ise põhjustanud.Teiseks. Riigi esinduskogud – riigikogu ja kohalikul tasandil volikogud – moodustatakse täpselt ühesugusel õiguslikul alusel ja protseduuri abil ehk üldiste, ühesuguste ja otseste valimiste põhjal salajase hääletamise teel. Seega, kui eeldame riigikogu ainupädevust Eesti elu korraldamisel, peaks sama printsiip kehtima kohalikul tasandilgi. Teisisõnu: omavalitsused peaksid olema autonoomsed kohaliku elu korraldamisel. See on põhimõte, mis on tunnustatud kõikjal Euroopas.

03.07.2021 07.07.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto