P, 2.10.2022

Pärnus annab kontserdi ainulaadne Vene sarveorkester

Anu Jürisson
, kultuuritoimetaja
Pärnus annab kontserdi ainulaadne Vene sarveorkester
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tänapäevase Vene sarveorkestri, mille juured ulatuvad keisrinna Jelizaveta Petrovna õukonda, lõi Sergei Poljanitško 2006. aastal. Orkestri käsitsi valmistatud pillikogu on nüüdseks suurenenud 106 sarveni, millel mängib 17 noort vene muusikut.
Tänapäevase Vene sarveorkestri, mille juured ulatuvad keisrinna Jelizaveta Petrovna õukonda, lõi Sergei Poljanitško 2006. aastal. Orkestri käsitsi valmistatud pillikogu on nüüdseks suurenenud 106 sarveni, millel mängib 17 noort vene muusikut. Foto: Eesti Kontsert

1751. aastal otsustati teha Vene keisrinnale Jelizaveta Petrovnale sünnipäevaüllatus ning moodustati kahe tosina jahisarvega ansambel, kes musitseeriks keisrinna lemmikajaviite, jahipidamise puhkehetkel.

Keisrinna ja kaaskond olid sarvehelidest lummatud ja otsekohe moodustati õukonnas mitu sarveorkestrit. Neile hakati looma spetsiaalset muusikat, mida esitati õukondlike sündmuste tähistamisel. Selline musitseerimisviis oli õukonnale seisusekohaselt väga kulukas: üks inimene mängis vaid üht helikõrgust, pealegi nõudis kokkumäng väga kõrget tehnilist meisterlikkust.

Tänapäevase Vene sarveorkestri lõi Sergei Poljanitško 2006. aastal. Orkestri käsitsi valmistatud pillikogu on nüüdseks suurenenud 106 sarveni, millel mängib 17 noort vene muusikut. Esitatakse omaaegset õukonnamuusikat, aga ka klassikalise muusika teoste seadeid. Pillid on valmistanud meister Vladimir Goloveško.

“Sarveorkestri olemasolu on omaette ime, sest see on meie planeedil ainulaadne,” lausus Sergei Poljanitško, orkestri kunstiline juht ja dirigent. “Sarvede võluv tämber ja kõla on niivõrd eriline, seda võiks võrrelda oreliga – sama võimas, kuid palju vaimsem. Kutsun seda elavaks oreliks, kus igal muusikul on ette kanda oma osa, mis koosmängus loobki sarveorkestri erilise kõla.”

Eestis annab maailmas ainulaadne sarveorkester neli kontserti, sealhulgas homme õhtul Pärnu kontserdimajas, ettekandele tuleb klassikaline meloodiline muusika Bachist Tšaikovskini. Kaasatud on armeenia muusik Vardan Harutunjan, kes mängib armeenia traditsioonilist muusikainstrumenti dudukki, samuti Jaroslav Hloponin (trompet), Deniss Ošerov (flüügelhorn), Konstantin Ievljev (tromboon) ja Aleksander Krukovski (trumm).

Märksõnad
Tagasi üles