T, 4.10.2022

Jaan-Hendrik Toomel ⟩ Töötasu alammäära seotus trahvide, avaliku sektori palga ja elatisega on müüt

Jaan-Hendrik Toomel
, Eesti ametühingute keskliidu juht
Töötasu alammäära seotus trahvide, avaliku sektori palga ja elatisega on müüt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jaan-Hendrik Toomel
Jaan-Hendrik Toomel Foto: Erakogu

Miinimumpalgaga on seotud mitu müüti, mis elavad oma elu. Aastaks 2022 on trahvimäärad, avaliku sektori palgaastmed ja lapse ülalpidamiseks makstav elatis töötasu alammäärast lahti seotud. Koolieelse lasteasutuse kohatasu suuruse otsustab küll kohalik omavalitsus, kuid tal on voli, mitte kohustus siduda lapsevanematelt küsitav tasu miinimumpalgaga. Vaid osa omavalitsusi, näiteks Tallinn ja Tartu, on seda teed läinud.

Eesti ametiühingute keskliit (EAKL) ühiskonna sotsiaalse õigluse põhimõtete eest võitlejana seisab endiselt hea selle eest, et töötasu alammäär oleks lahti seotud rahalistest toetustest, hüvitistest ja palgast.

Üks rühm, keda miinimumpalga tõus otseselt puudutab, on töötud. Kuigi töötukassa makstav töötutoetus tõuseb koos miinimumpalgaga, on statistikaameti andmetel töötute hulgas absoluutse vaesuse määr ikka kõrgeim. Arvan, et töötus on tihti sundvalik. Riigi ülesanne on aidata töötaja võimalikult ruttu tööturule tagasi, et ta taas enda ja pere eest hoolitseda saaks. Vaja on leida töötutoetuse arvutamiseks toimivam mudel kui seotus miinimumpalgaga või laiendada näiteks töötuskindlustushüvitise saajate ringi.

Märksõnad
Tagasi üles