Pärimusmuusikud vallutasid linnatänavad

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pühapäeval Rannapargis peetud kontserdil sai Eesti Etno laagrirahvas kokku suure folkorkestrina.
Pühapäeval Rannapargis peetud kontserdil sai Eesti Etno laagrirahvas kokku suure folkorkestrina. Foto: Urmas Taul

Pühapäeval võis Pärnu tänavatel näha helesinistes särkides noorterühmi ja kuulda pärimusmuusikat, kui suvepealinna olid külla saabunud Eesti Etno laagri noored muusikud, et pärnakatele laagris õpitut näidata ja huvilisi sel nädalavahetusel toimuvale Viljandi folgile kutsuda.

Laagri juht Margit Kuhi rääkis, et laagris teevad noored muusikud lähemat tutvust pärimusega nii Eestist kui ka mujalt maailmast. Kuigi tema sõnutsi on iga laager omamoodi eriline, on praeguses, järjekorras juba kuueteistkümnendas, näiteks varasemast rohkem pillimängijaid-lauljaid välismaalt. Noored osalevad nädala jooksul ühes viiest õpitoast ja ühisõpitubades, kuid muusika ei vaiki pärast päevaseid tunde ja tihti jämmitakse poole ööni. Eestlased ja väliskülalised jagavad vastastikku pillilugusid ning tunnevad koosmängimisest mõnu.

Kõige selle juures on oluline oskus oma kunst publikuni viia. “Kui muidu on inimesed tulnud meie juurde, otsustasime, et nüüd läheme sinna, kus on inimesed – suvel muidugi Pärnus,” selgitas August Pulsti õpistu juhataja Sofia Joons.

Selle asemel et pidada üks üritus mõnes suvepealinna tuntumas kontserdipaigas, otsustati noored gruppidesse jagada ja saadeti nad linna peale kogu päevaks tänavamuusiku elu proovima. Suurem osa neist jaotus Rüütli tänavale, mis on kohalike moosekantide lemmikpaik, kuid peale selle esineti Rannapargis.

Kuna rühmi ei moodustatud selle järgi, kes millisest õpitoast osa võttis, olid ühe rühma liikmed õppinud eri lugusid. Kava tuli neil seega ise kokku seada. Häädemeestelt pärit ja juba viiendat aastat laagris osalenud Kadi-Ingrid Lilles rääkis, et nende grupp esitab peamiselt setu lugusid. Särtsakad viisid tõid nende ümber suure hulga kuulajaid hallipäistest turistidest lastega emadeni, julgemad seadsid tantsusamme.

Suur huvi ja valjud aplausid said osaks teistelegi seltskondadele, mõni poetas muusikutele pillikasti münte.

Meeleoluka päeva tipphetk oli kontsert Rannapargis, kus kõik muusikud kaheksakümnepealise folkorkestrina kokku said. Näha võis pille viiulitest ja kitarridest kõikvõimalike viledeni. Esitati ühisõpitubades mängitud lugusid ja publikut kutsuti Viljandi pärimusmuusika festivalile, kus laagrilistel samuti kontsert tuleb.

Eesti Etno pärimusmuusikud esinevad kohe pärast Viljandi folgi avamist Kirsimäel, peale selle näeb neid laupäeval festivali rohelisel laval. Esitatakse nädala jooksul laagris õpitud lugusid. Noori juhendavad tuntud pärimusmuusikud, näiteks laulja Triinu Taul ja Tõnu Tubli, kes mängib ansamblis Paabel.

Märksõnad

Tagasi üles