Berliin tähistab sünnipäeva
Kui ajaloolased on otsinud vanu kaarte-plaane, kus selle Spree-äärse kaksiklinna plaan näha oleks, siis üks esimesi (kui mitte päris esimene) ja väga ilus linnaplaan pärineb 1652. aastast. Seega on siiski säilinud kunagise kaksiklinna plaan, kus Spree mõlemal kaldal, praeguse raekoja (Nikolaiviertel) lähedal asuski Berliini linna algus. Kui 20. sajandi teisel poolel oli Berliin samuti kaheks jagatud ja pooled ideoloogiliselt omavahel võistlema pandud, siis selle jaotuse järgi asus vanim Berliin-Cölln Ida-Berliini poolel.
Praeguseks on Berliin juba üle kahe aastakümne olnud kivist müürita linn ja omaaegset kaksiklinna kui ehk Berliini saatuse ettemäärajat ei tasu väga meenutadagi, kui just kohalikud ei tuletaks meelde, et kivimüüre on sageli kergem lammutada kui neid müüre, mis on inimeste peas.
Kel silma 20. sajandi kahe maailma elulaadi erisuste suhtes, leiab Berliinis jälgi ühest või teisest elulaadist nüüdki. Need erisused ongi inimeste peas asuvad müürid, mis ühe põlvkonnaga kaduda ei taha.
2012 on Berliini südalinna tehtud atraktiivsed roosad putkad-punktid, külalised ja linnaelanikud saavad liikuda vanima Berliini alal ja neile jutustatakse keskaja linnast, mida ajalugu pole meie kaasaegsetele enamikus säästnud.
Berliin kui hilise arenguga linn
Berliinil on olnud probleeme enesemääratlusega ja seda isegi alates 1990. aastatest, kui mujalt maailmast siia tulnud järsku kuulutasid, et Berliin on jälle saanud metropoliks, ja teda hakati võrdlema Londoni, Pariisi ja New Yorgiga. Berliinist nendesse metropolidesse jõudnutele tundus, et Berliin on teistsugune. Samuti tekkis kahtlus, ega väljast tulnute poolt Berliini metropoliks kuulutamine olnud enneaegne ja nagu avansiks antud.