Jana Ots: Miks suletakse hooldekodude uksed? (2) Ühiskonnas on mitu inim­rühma, kes pole võimelised ise oma õiguste eest seisma, ennast kaitsma ja veel enam: vahel nad isegi ei oska oma õigusi endale teadvustadagi. Näiteks kes seisab hooldekodude klientide õiguste eest? Eakad ise ei suuda seda teha, muidu nad ei viibiks sedasorti hooldusasutustes. Kas ühiskonnas leidub keegi, kes teadvustab nende inimeste olukorda praeguses muutunud maailmas? Mina usun, et igaühe ­õigusi tuleb aktsepteerida, ka siis, kui ini­mene ise ei tulegi selle peale, et seda küsida.
Andres Sooniste: “Meri võib viia ja meri ka toob …” Vana-Kreeka müütide kangelased pidasid enne oht­likule mere­retkele asumist nõu Delfi oraakliga. Päris elus võtsid Kreeka kaupmehed aga kasutusele kindlustuse, et Poseidon neid täielikult pankrotti ei viiks. Ja nad ei olnud kaugeltki esimesed: dokumenteeritud kindlustuse ajalugu viib meid ajas tagasi Vanasse Babülooniasse. Vana-Roomagi majanduslik edukus tugines märkimisväärselt kindlale merekaubandusele ja seda toetavale kindlustuslaadsele finantseerimismudelile. Niisama kaugele kui kindlustuse ajalugu ulatub kindlustuspettuste vastuoluline ­jalajälg.
Ene-Margit Tiit: Loogem koroonahotellid! Kui veel mõne aja eest oli õhus küsimus, kas koroonapandeemia teine laine tuleb ja Eestissegi jõuab, siis nüüd pole kahtlust: teine laine on kätte jõudnud. Suures osas maailma riikidest, sealhulgas Euroopas, ületab nakatumus märgatavalt kevadise laine oma. Tõsi, andmed ei ole võrreldavad: praegu tehakse teste märksa rohkem. Intensiivravil ­olijate ja ohvrite hulk on samuti väiksem. Kahjuks on teada, et haiglaravi vajajate ja surmajuhtude arvu kasv järgneb haigestumise tõu­sule mõnenädalase viitajaga.
Tagasi üles
Back