10aastane näitleja peab Tammsaaret lihtsaks lugemiseks Endla suvelavastuse “Põrgupõhja uus Wanapagan” noored näitlejad, üheksa-aastane Elsa-Johanna Talvistu ja kümnene Agata Apostol juhatavad meid fotograafiga läbi Fortumi katlamaja pimedate koridoride saali, kus juba paari päeva pärast hakkab Vanapagan õndsust otsima. Üle 130 huvilise seast välja valitud piigad kehastavad Vanapagana tütart Riiat, kes ei ole sugugi tavaline laps. Roll nõuab taiplikkust, avarat maailmapilti ja töökust, niisamuti väikest sädet silmis – kõike seda lavastaja Kaili Viidase sõnutsi tüdrukutel jagub.
Pisikesed kunstnikud kingivad suvepealinlastele maalitud pingid Pärnu kunstide kooli lapsed ja juhendajad möllasid eile ja üleeile Esplanaadi tänaval pintslite ja värvidega, et kinkida suvepealinlastele omanäolised kunstipingid. Uut ilmet võttis kokku kolm ­pinki, igal omamoodi kujundus. Sel ajal, mil Pärnu Postimehe fotograaf maalijate juurest lahkus, oli peaaegu valmis juba kaks pinki. Piltnikule jäi esiti silma ase, kuhu maalitud hunt, taustal kõrgumas kuused: “Mõtlesin, et see polekski nagu laste tehtud.”
Kabli Päikeseloojangu juubelifestivali süda peitub lihtsuses Liivi lahe kaldal väikses Kabli külas on viimased 15 aastat liivaluidete, armsa seltsimaja ning kultuurikodade keskmes peetud Päikeseloojangu festivali, mis mullu kaheks hargnedes jõudis tagasi oma algse idee juurde: süvakultuuripärlite leidmise ja jagamiseni. Koroonaaeg ei ole festivalikorraldajaid aga hellitanud, mistõttu pakub Päikeseloojangu festival tänavu veel rohkem väikekontserte, lastelavastusi ning kammer- ja džässmuusikaõhtuid ja ehitab kava üles just lihtsuse võlule.
Pärnu kontserdimaja avab poolteist kuud enne remonti uksed Veebruari lõpul tabas kultuuriasutusi, sealhulgas Pärnu kontserdimaja ootamatu ja ebameeldiv üllatus: saali uksed keerati publikule lukku. Paastukuust mai lõpuni ei toimunudki ühtki kontserti. Nüüd aga on tärganud suvi, nakatumiskõver on võtnud suuna alla ja valitsus teinud koroonareeglites leevendusi, tänu millele saavad muusikud kontserdimaja laval taas häälepaelad valla lasta ja õpilased peokleitides-ülikondades lõputunnistuste järele sammuda.
Loovlinnakusse, mannekeenide ja värvipottide keskele seadis end esimesena sisse ameeriklane Vanast Pärnu ­õlletehasest mööda jalutades kuuleb aknapiludest tolmuimeja müra ja tunneb saepurulõhna – sündinud on loovlinnak, kuhu luuakse juba viimased paar nädalat hubast kunstnike­pesa. Hoonekompleksis kõrguvad veel madratsite ja diivanite virnad, põrandatel veerevad värvikuulikesed ja nurgas vedelevad eelmise sajandi ajalehed, ent ­juba ongi sisse kolinud üheksa loome­inimest, üks neist ameeriklasest tegevuskunstnik, saksofonist ­Steve Vanoni.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
Klassikasõpradel avaneb võimalus nautida tasuta mulluseid festivalikontserte Eelmistel aastatel on Pärnu muusikafestivali piletimüük alanud juba märtsis, ent tänavu on meeskond oodanud valitsuse otsust suviste piirangute suhtes. Muusikasõbrad ei jõua aga ära oodata, millal pääsmed müüki tulevad, ja nõnda täitub korraldusmeeskonna kirjakast iga päev selleteemaliste küsimus­tega. Et kärsituid festivalifänne lohutada, pakub korraldustiim festivali kodulehel igal nädalal tasuta kuulata-vaadata üht eelmise aasta kontsertidest.
GALERII ⟩ Rahvas nautis pärast pikka pausi vana tamme all õuekontserti Esinemis- ja kultuurinälg tõi Vaskrääma külla 141 aastat vana tamme alla laulma-tantsima-pilli mängima ja vaatama üle ootuste palju rahvast, sest üle hulga aja toimus taas üks kontsert. “Osa pealtvaatajaid jäi hiljaks. Siis lauldi veel ja tehti uus kontsert. Läks väga lõbusasti ja meeleolukalt kogu see üritus, inimesed olid nii õnnelikud, et nad said üldse kokku üle tüki aja,” rääkis Pärnu Mihkel Lüdigi nimelise meeskoori dirigent Evelin Mei.
Tagasi üles
Back