Lihula mõisa plaanitakse rahvusvaheliselt erilist muuseumi Suurelt maanteelt alla keeranud ja Lihulasse jõudnud, siseneme omamoodi ajakaps­lisse, tundmata paiga ajalugu. Endalegi kirjeldamatu nostalgia tuleb peale. Peatänava lõpus künkal seisev 19. sajandi keskel ehitatud mõisahäärber jääb juba kaugelt silma. Oleme fotograafiga seda külastanud varemgi, ent iga kord on kui uus kogemus. Seljas valge vihmajope ja mullased tennised, jälgin üle mõisa läve astudes oma rühti, tundmaks end vähemalt ­sisimas kui peen mõisadaam.
Galerii ⟩ Must Volga ja kosjasobitamine varahommikul – muuseum võttis vaatluse alla pulmakombed Millisel ajal pandi pruudile pähe tanu, loor või mirdipärg, kuidas Eesti rahvas algul sugugi kirikusse laulatama ei tahtnud minna ja kuidas hiljem vastupidi, selle julguse eest “kohvile” kutsuti ja ähvardati komsomolist välja heita – Ülli Kondi ja Piret Pedaniku koostatud ning Aidi Mesi kujundatud näitus “Tanu alla” võtab Pärnu muuseumi ajutiste näituste saalis kokku eestlaste pulmakombed 19. sajandist tänapäevani.
Pootsi veinimõisas etendub koomiline barokkooper Kontserdiagentuur Corelli Music tähistab tänavu 16. aastapäeva. Sel puhul tuuakse koos ooperistuudio Opera Vetoga Pootsi mõisas publiku ette 2019. aastal esietendunud ja eriolukorra tõttu sügisesse lükkunud Georg Philipp Telemanni koomiline lühiooper “Pimpinone”. Telemanni teosesse on põimitud teistegi virtuooside nagu Arcangelo Corelli helitööd. Peale muusikaelamuse saab publik osa väärika hoone imelisest interjöörist ja ajaloopärandi ilustki.
Tagasi üles
Back