Saada vihje

Siim Ruul Kohalike valimiste stardikiirendusest loeb välja nii mõndagi

Enne valimisnimekirjade ja kandidaatide selgumist on siiski keeruline hinnata, milline saab olema tegelik valimistulemus.
Enne valimisnimekirjade ja kandidaatide selgumist on siiski keeruline hinnata, milline saab olema tegelik valimistulemus. Foto: Dmitri Kotjuh

Võrreldes viimaste kohalike omavalitsuste volikogude valimistega 2021. aastal on arvamusküsitlused teinud suure sammu edasi. Ühiskonnauuringute instituudi ja Norstati reitingumudel peaks andma meile senisest palju täpsema pildi selle kohta, milliseid tulemusi oktoobris valimistel oodata on. Samal ajal on kohalik poliitika tulvil iseärasusi, mida küsitlused ega mudelid arvesse ei võta. Kuigi võidujooks on veel pikk, võib stardikiirendusest juba nii mõndagi välja lugeda.

Isamaa on samamoodi, kui näitab üleriigiline reiting, Pärnu linna kaugelt kõige populaarsem erakond. Kuigi kandidaatide nimekirju saab hakata esitama alles augusti lõpul, on Isamaal sinna nii kohalikke superstaare kui tublisid häältetoojaid alati jätkunud. Praegu toetab Isamaad 27 protsenti Pärnu valijatest, mis on paari protsendipunkti võrra kõrgemgi kui erakonna üleriigiline toetus. Isamaa reiting on lausa igav, sest on raske ette kujutada, mis peaks juhtuma, et sügisel ei oleks erakonna nimekiri võidukas. Jääb ainult oodata, millal ütleb Isamaa välja, kellest saab Pärnu järgmine linnapea.

Võib ka öelda, et Pärnu on endiselt EKRE (Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, toim) kants. 2021. aasta kindel võitja on volikogus kaotanud üle poole kohtadest, kuid valijaskonna toetus pole ülemäära suurt lööki saanud ja parteid toetab 21 protsenti pärnakatest, mis eelmiste valimistega võrreldes tähendaks ühe mandaadi kaotamist. 

Kommentaarid
Tagasi üles