:format(webp)/nginx/o/2025/05/22/16861951t1h1a13.jpg)
Ühetaolise tulumaksusüsteemi taastamine järgmise, 2026. aasta algusest on oluline samm, taastamaks Eesti maksukorralduse loogilisus ja õiglusprintsiip. Muutus on põhimõtteline: proportsionaalses maksusüsteemis panustavad kõik maksumaksjad sama protsendi oma tulust. See muudab maksusüsteemi läbipaistvaks ja prognoositavaks. See välistab moonutused, kus lisasissetulek viib ootamatu maksukoormuse kasvuni, nagu see on praegu veel kehtiva küüraka süsteemi puhul.
Maksureformi tulemusena taastatav ühetaoline tulumaksusüsteem motiveerib inimesi end arendama, rohkem teenima ja aktiivsemalt tööturul osalema. Brookings Institutioni mõttekoja uuringud kinnitavad, et ühtlase maksukoormuse korral suureneb inimeste pikaajaline säästmine ja investeerimisaktiivsus, mis toetab majanduse arengut. Teisest küljest toob Cato Institute'i mõttekoda esile, et lihtne maksusüsteem vähendab maksudest kõrvalehoidmist ja parandab ettevõtluskeskkonda, soodustades seeläbi majandusaktiivsust ja tootlikkust.
Maksuküüru kadumine on ühiskonna praktiline võit
Uus süsteem annab märgatava võidu palgasaajale: järgmisel aastal kasvab keskmise palga teenija netosissetulek 125 euro võrra kuus. Aastas tähendab see 1500eurost maksuvõitu. Samal ajal jääb kehtima maksuvaba tulu määr 700 eurot, mis mõjub hästi madalama sissetulekuga inimestele. Ümberpööratult, kui tänavu maksab keskmist palka teeniv inimene 472 eurot kuus tulumaksu, siis tuleval aastal väheneb see tänu maksuvaba tulu osale 348 euroni. Nii tõuseb maksumaksjale kättejääv keskmine netopalk 1676-lt 1801 euroni.