Lipukultuuri kasvatajad käisid riigikogu esimehe vastuvõtul

Urmas Saard
, Eesti lipu seltsi tegevjuht
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toompea lossi maketi juures.
Toompea lossi maketi juures. Foto: Urmas Saard

Sindi gümnaasiumi ja Sindi avatud noortekeskuse õpilased käisid eile riigikogu esimehe Ene Ergma vastuvõtul ning külastasid Viimsi kooli.

Väljasõidu Toompeale ja Viimsi valda korraldasid ühisettevõtmisena MTÜ Eesti Lipu Selts ja Sindi linnavalitsus eesmärgiga tunnustada Sindi gümnaasiumi panust sinimustvalge lipukultuuri edendamisse ja pidada Eesti lipu teemaline loeng Viimsi kooli õpilastele.

Ene Ergmad külastades võisid õpilased erandkorras istuda vastuvõturuumis samadel istmetel, kus tavapäraselt võtavad kohad sisse kõrged riigiametnikud ja välisdelegatsioonide esindajad.

Poliitikast ja rasketest teemadest sedakorda ei kõneldud, aga noortel oli põnev kuulda inimestest, kes selle kabineti pehme mööbli süleluses on viibinud ja millised on riigikogu esimehe tööülesanded, millest andis põgusa ülevaate esimehe nõunik Anneli Entson.

Selleks, et saada veelgi praktilisemat kogemust riigikogu esimehe tööst, kutsus Ergma kõik poolsada külalist oma töökabinetti, kus harjumatult suur kirjutuslaud oli kaetud lõputu hulga dokumentide, kaustade ja muu kirjavaraga, mille läbitöötamisega tuleb tal pidevalt tegelda.

Viivika Okspuu tegi väikese ekskursiooni, mis võimaldas liikuda korruste vahel ja teha jalutuskäigu väga pikkades koridorides. Okspuu kiitis korduvalt õpilaste viisakust, kui nad kõiki mööduvaid riigikogu liikmeid ja teisi töötajaid tervitasid, ning püüdis selgitada, et nii kombekalt polevat tarvidust sellises suures hoones liikudes käituda. Viivuke aega võis vaatajate rõdul istudes jälgida riigikogu tööd ja seejärel tuli õpilastele vastu riigikogu liige Annely Akkermann, kes viis nad Valgesse saali.

Esindussaalis rääkis Akkermann veidi demokraatiast ja selleks, et demokraatia praktilisel viisil paremini mõistetavaks saaks, katkestas ta mõneks minutiks kõnelemise ja jooksis hetkeks riigikogu saali. Toimus hääletus ja Keskerakond võttis vaheaja, mis pole keelatud taktika võimukoalitsiooni mõjutamiseks. Ta selgitas, et kui kõik oleksid kõigega ühteviisi nõus ja vastasseise poleks, tuleks hakata muretsema demokraatia toimimise pärast. Öelduga ei mõistnud ta opositsiooni käitumist hukka, kuigi ei jaganud nendega samasid seisukohti. Kadri Simson soovinuks samuti noortega kohtuda, kuid paraku polnud tal fraktsiooni esimehena see ajaliselt võimalik.

Pärast riigokogu külastamist käis Sindi rahvas Pika Hermanni tornis.

Pärastlõunal oodati Pärnumaa külalisi Viimsi koolis, kus esmalt tehti ringkäik riigi suurimas koolimajas. Seejärel nauditi kooli meisterkokkade suurepäraselt valmistatud lõunasööki. Viimaks istusid Sindi õpilased gümnaasiumiastme õpilastega ühiselt suurde saali. Tervitussõna ütles Viimsi Kooli õppedirektor Hille Eek, kes andis esinemisjärje üle Eesti Lipu Seltsi esimehele Trivimi Vellistele.

Sissejuhatavas sõnavõtus keskendus esimees sinimustvalge lipukultuuri kasvatamise tähtsusele. Seltsi tegevjuht Urmas Saard tutvustas rohke pildimaterjali abil Eesti lipu väärtustamist riigi sünnilinnas Pärnus ja pööras konkreetsete näidete varal olulist tähelepanu Sindi gümnaasiumi tegevusele selles valdkonnas.

Üks omapärasemaid ettevõtmisi on lipu päevadel Sindi elanikele abi osutamine lipu heiskamisel. Õpilased ei agiteeri selleks sõnades ega püüa kedagi veenda. Nad astuvad nende majade juurde, kus lipp hommikul pole heisatud, ja pakuvad lihtsalt oma abi. Sindi noorte tegevust on riikliku institutsioonina hinnanud väga kõrgelt ka Pärnu maavanem Andres Metsoja, kes on selle ettevõtmise patrooniks kutsutud. Selline teguviis on kaasakiskuv ja innustav, mida on püütud järgida ka Pärnus ja üsna edukalt naabervallas Paikusel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles