10. jaanuaril käis Valges Majas Afganistani liider Hamid Karzai, et kuulda president Barack Obamalt USA vägede juba sel kevadel – ehk aasta varem – algavast lahkumisest Afganistanist. Karzail tuleb kohe vanglatest vabastada juhtivad taliibid, et nood saaksid osaleda uue valitsuse moodustamises. Karzai kinnitas lahkumist ametist 2014. aastal ehk siis äraminekut koos ameeriklastega. See kõik tähendab George Bushi algatatud ja avantüüriks osutunud sõja kuulsusetut lõppu.
Sõja ettekäändeks oli 9/11 rünnakud organiseerinud Osama bin Ladeni tabamine, kes redutas Afganistanis ja kelle väljaandmisest USA-le tollane taliibide valitsus keeldus. President Bill Clintoni administratsioon oli üritanud bin Ladenit tappa sihtrünnakuga, mis ei õnnestunud, ning valimised tegelikult kaotanud ja loorberitest unistanud Bush otsustas suure sõja kasuks. Nagu teada, tuli algse eesmärgi täitmiseks – Osama tapmiseks – korraldada ikkagi sihtrünnak ja hoopis teise riigi, Pakistani territooriumil.
See teadmine aga muudab 11 aastat kestnud taliibide kukutamise, nendega võitlemise ja nende võimule tagasilubamise operatsiooni pehmelt öeldes kentsakaks. Niisama suureks möödalasuks ja võimaluste mittekasutamiseks, kui hakata loetlema seda, mida edumeelne maailma sundistumise tõttu Afganistanis samal ajal mujal kaotas.
Alustaks sellest, et 11. jaanuaril teatas Obama oma rahvusliku julgeolekunõuniku Tom Daniloni sõidust Moskvasse kohtuma president Vladimir Putini ja oma ametivenna Nikolai Patruševiga.
Arusaadavalt on üheks arutlusobjektiks Venemaal Uljanovskis asuva sõjabaasi kasutamine USA vägede lahkumiseks Afganistanist, sest olukord Pakistanis on järsult kontrolli alt väljunud. Kui täpsustada, siis läks asi seal hulluks mullu, kui Obama kinnitas vägede väljatoomist 2014. aastal, sest siis oli taliibidega kõnelemine Karzai mure ja see ei edenenud. Uljanovski kasutamist tuli paluda, sest taliibid tegid vägede varustamise Pakistani kaudu suisa põrguks. Järeldus öeldust on ränk: USA parempoolsete militaristide avantüür Afganistanis pani USA Kremlist sõltuma rohkem kui kunagi varem.