Energiajook on suhteliselt uus toode nii Eesti kui kogu Euroopa Liidu turul. Tervise arengu instituudi definitsiooni kohaselt nimetatakse energiajookideks jooke, mis sisaldavad süsivesikuid, vitamiine, mineraalaineid ja peale selle muid toimeaineid.
Energiajoogid erinevad teistest jookidest kofeiini, tauriini, glükoronolaktooni ja taimsete ekstraktide oluliselt suurema sisalduse poolest.
Energiajookide peamiseks tarbijagrupiks on Eestis saamas noored ja lapsed, kelle jaoks on energiajook muutunud niisama tavaliseks joogiks kui limonaad. Paljud noored tarbivad energiajooke enne spordiüritusi või nende ajal ja tööd tehes või õppides, uskudes, et energiajoogid annavad lisaenergiat.
Energiajookide mõju tarbijatele ei ole praeguseks teaduslikust aspektist väga palju uuritud, kuid siiski näitavad tehtud uuringud vaid toote tarbimise negatiivset mõju.
Energiajookide mõju lastele ja noortele on mitmed eksperdid pidanud ohtlikuks, sest laste närvisüsteem ei ole veel küllaldaselt arenenud.
Olenevalt toimeainete hulgast ja koostisest võib jookide mõju erineda. Toimeainete suur kogus joogis võib põhjustada unetust, peavalusid, südamepekslemist, närvilisust ja krampe.
Energiajookides sisalduv kofeiin on stimulant ehk aine, mis stimuleerib südant ja kesknärvisüsteemi ja tõstab vererõhku.
Enamik tarbitavatest energiajookidest sisaldab kofeiini 240–320 milligrammi liitri joogi kohta. Energiajoogi suures koguses tarbimine suurendab oluliselt päevas tarbitava kofeiini hulka, mis omakorda võib kaasa tuua käitumisprobleeme, üleärrituvust, närvilisust, rahutust ja unehäireid.
Mõned uuringud näitavad suurenenud südame- ja veresoonkonnahaiguste riski, eriti kui kofeiini sisaldavaid jooke tarbitakse kohe pärast intensiivset treeningut. Kofeiin võib küll parandada tähelepanuvõimet, kuid tõstab vererõhku.