Pärnu kunstihallis pühapäeval avatud vaibanäitusel esineb Eesti eri põlvkondade tekstiilikunstnikke ühendav rühmitus Vaba Tahe.
Silmailu pakuvad põimvaibad ja keraamika
Rühmitusse kuuluvad Peeter Kuutma, Maasike Maasik, Lea Valter, Kaire Tali, Kersti Pukk, Heli Kelt, Helen Kauksi, Kadi Pajupuu, Siiri Minka, Mari Haavel, Kertu Sillaste ja Riste Laasberg.
Tekstiilikunstnik ja näituse põhikorraldaja Peeter Kuutma lausus, et kahjuks ei soosi praegune sotsiaalne keskkond vaibakunsti, avalikus ruumis ja kodudes kasutatakse kaunistuseks pigem fotosid. Samal ajal annab väljapanek hea võimaluse tutvuda Eesti vaibakunsti suundumustega.
Kuutma rääkis, et praegu koolitab Tartu kunstikooli tekstiiliosakond arvukamalt tekstiilikunstnikke kui Eesti kunstiakadeemia.
“Piltvaiba-koolituskeskus on liikunud Tallinnast Tartusse, sest Tartus pööratakse klassikalistele tekstiilitehnikatele enam tähelepanu. Sealset tekstiiliosakonda veab Aet Ollisaar. Tallinnas arendatakse rohkem uusi meedialiike,” kirjeldas tekstiilikunstnik olukorda Eesti vaibakunstis.
Palju annab vaibaväljapanekule juurde koostöö keraamikutega. Kunstnik Helle Videvik, kes kõnealusel näitusel kureerib keraamikuid, lausus, et peale on kasvamas uus keraamikute põlvkond.
Keraamikud korraldavad igal aastal Tohisoo mõisas rahvusvahelisi sümpoosione ning samas kohas 1. juulil potilaata. “Kunstihallis on hea keraamikat näidata: ruumid on kõrged ja avarad, ekspositsiooni on hea paigutada,” rääkis Videvik. Eestis on keraamikuid ligemale 70, osal neist oma stuudio. Kunstniku hinnangul seisavad keraamikud selle eest, et säiliksid Eestile omane kõrgkuumuskeraamika tehnoloogia ja glasuurid.
Eestipärased glasuurid on matid ja looduse toonides. Iga maailmanurga keraamika töötluses leidub omapäraseid ning hoidmist väärivaid jooni, nii Eestiski.
Vaibakunstnik Ehalill Halliste eksponeerib näitusel üht vaipa üheksast vaibast koosnevast kollektsioonist. “Tegu on Eesti kihelkondade käiste lillkirjade ja põllealuste mustritega, mis trükituna ilmusid 1926. aastal,” kõneles Halliste, kelle töid on võimalik kaeda internetis aadressil www.ehalillhalliste.com. “See on minu moodus ajada Eesti asja – suurelt ja värviliselt,” lausus ta.
Noor keraamik Eva Pennaste lausus, et tema tööd valmivad kavanditeta. “Rullin savi nagu kooki, liimin ja pistan ahju, ahi otsustab, milline tuleb töö lõplik kuju,” lausus Tallinnas tegutsev keraamik.