Majandusteoreetiliselt väärib märkimist, et tegemist on vähemalt ühest aspektist väga moodsa lähenemisega. Nimelt ülemöödunud aasta Nobeli majanduspreemia läks majandusmehhanismide disaini teooria alale – alale, millest praeguseks on kujunenud üks matemaatiliselt keerukamaid ja intellektuaalselt väljakutsuvamaid majandusteooriaid.
Selle teooria üks põhilisi probleeme on tõe rääkimise stimuleerimine, privaatse informatsiooni kvaliteetne avalikustamine turumajandusliku koostöö edendamiseks, ühiskondlikes huvides, selleks parimate mehhanismide disainimine.
On tõestatud, et tõerääkimise mehhanismides on sobiv kasutada muu hulgas majandustoimijate moraalile koputamist, seega on sootsiumis turu eduka tegutsemise üks eeldus kultuuritaseme olemasolu, kus toimijatel on piisav moraalne ressurss. Ja moraalse ressursiga on selge, et lõikumised tõe rääkimise ning majanduse eduka koordineerimise ja religiooni vahel on ilmsed.
Muide, on täheldatud, et küsitluste puhul pelgalt piibli nähtaval olek tõstab oluliselt vastuste usaldusväärsust – selline on see animal spirit. Seega, paavstilt väärt ringkiri, eriti arvestades, et just kriisi tingimustes on tõde eriti sage võimurite suust kaduma ja seega olukorda veelgi närusemaks keerama.