Marko Aavik: FIEdel tasub kiirustada

, justiitsministeeriumi asekantsler
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Marko Aavik.
Marko Aavik.

Aastaid on enamik Eesti füüsilisest isikust ettevõtjaid (FIE) olnud registreeritud maksu- ja tolliameti (MTA) maksukohustuslaste registris. Juba möödunud aastast on nii MTA kui justiitsministeerium teinud teavitustööd, et 2009. aasta jooksul peavad kõik MTA registris kirjas FIEd kirjutama end äriregistrisse.


Ehkki aasta lõpp pole enam mägede taga, ei ole üle 21 000 FIE end ümber registreerinud. Isegi kui arvata, et osa neist ei tegutse ja laseb ennast registrist kustutada, tähendab selline seis, et tuhandetel registreerimata, ent tegevust jätkavatel FIEdel tuleb järgmisel aastal tõsiseid maksuprobleeme.



Miks selline muudatus üldse vajalik on? MTA registrist erinevalt on äriregistris kättesaadavad kõik registripidajale esitatud andmed. Samuti on FIE-l võimalik kanda äriregistrisse prokurist ehk esindaja, kelle volitused nähtuvad äriregistrist, ja seada oma majandustegevusega seotud vallasvarale laenutagatisena kommertspant. FIEde kandmine äriregistrisse võimaldab ühest allikast saada tervikliku ülevaate kõigist registreeritud ettevõtjatest ning leida omavalitsuste ja maakondade kaupa kõik otsitava tegevusalaga tegelejad.



Ärinime ja põhitegevusala nõuded


FIEsid ei saa äriregistrisse ümber registreerida automaatselt, vaid see käib FIE enda avalduse alusel. Põhjus on selles, et äriregistri pidajal pole andmeid MTA registris asuva FIE kavandatava ärinime ega põhitegevusala kohta. Kui FIEd registreerida ümber automaatselt, oleks äriregistris üsna tõenäoliselt mitu samanimelist ettevõtjat.



FIE ärinimi peab olema selgesti eristatav muudest samas registripiirkonnas äriregistrisse kantud ärinimedest. See peab sisaldama ettevõtja ees- ja perekonnanime ning võib sisaldada muid täiendeid (näiteks Juku Juurika kingsepatöökoda).



Kui FIEst talupidaja ärinimi sisaldab talu nime, ei pea ärinimes ees- ega perekonnanime olema, kuid talu nimega maatükk peab olema kantud kinnistusraamatusse ja ettevõtjal õigus seda kasutada omaniku, kasutusvaldaja või rentnikuna.



Ümberregistreerimisel tuleb FIE-l esitada andmed oma kavandatava põhitegevusalagi kohta ja teatada põhitegevusala muutusest, kasutades Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatorit (EMTAK).



Raamatupidamine ega maksustamine ei muutu


Seadusemuudatus on põhjustanud kuulujutte, nagu tähendaks registrivahetus FIE-le automaatselt kohustust tasuda käibemaksu, esitada majandusaasta aruandeid ja pidada tekkepõhist raamatupidamist. Need on eksiarvamused.



Ümberregistreerimine äriregistrisse ei too muutusi FIE raamatupidamises ega tema tulumaksudeklaratsiooni esitamise kohustuses MTA ees. Ainus lisanõue on see, et FIE peab koostama äriregistris registreerimise kuupäeva seisuga ettevõtte bilansi, milles kajastatakse ettevõtte tegevuseks määratud ettevõtja vara.



Kui FIE tegutseb hooajaliselt või ajutiselt või peatab oma tegevuse, on tema enda huvides teavitada sellest äriregistrit: kui tegevus on peatatud, ei pea maksma ettevõtlusmakse, hooajalise ja ajutise tegevuse puhul tuleb seda teha vaid tegutsemise perioodil.



FIE, kes õigeks ajaks ei esita ümberregistreerimise avaldust, jääb äriregistrisse kandmata ja kustutatakse maksukohustuslaste registrist. Selline FIE ei tohi ettevõtjana edasi tegutseda enne, kui ta on esitanud avalduse enda kandmiseks äriregistrisse.



Kuidas registreerida?


Maksukohustuslaste registris FIEdele on ümberregistreerimine äriregistrisse riigilõivuvaba. ID-kaardi abil saab digitaalallkirjastatud avalduse esitada tasuta ettevõtjaportaali kaudu. Ettevõtjaportaal asub aadressil https://ettevotjaportaal.rik.ee/. See on mugavaim lahendus, sest avalduse esitamiseks tuleb täita vaid etteantud infoväljad.



Need, kes arvutit ei kasuta, peavad avalduse esitamiseks pöörduma notari poole. Kui FIE koostab avalduse ise, on notaritasu avaldusel oleva allkirja kinnitamise eest 200 krooni; kui avalduse koostab notar, läheb see koos allkirja kinnitamisega maksma 485 krooni (notaritasule lisandub käibemaks).



Registrit pidavasse kohtusse pole FIE-l vaja minna, sest notar esitab avalduse lisatasuta ise äriregistri pidajale. Eestis on ametis 100 notarit, kes tegutsevad riigis hajutatuna. See muudab FIEdele registreerimise kättesaadavamaks.



FIEd, kellele ümberregistreerimise nõue ei kohaldu (kes ei tule äriregistrisse otse maksukohustuslaste registrist) või kes jätavad avalduse ümberregistreerimise perioodil esitamata, peavad äriregistrisse kandmisel tasuma riigilõivu 200 krooni.



Täpsemat infot FIEde ümberregistreerimise kohta võib leida nii MTA kui justiitsministeeriumi kodulehelt (näiteks

http://www.just.ee/fie

).

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles