Geoloogist professor usub, et elu tekkis kõigepealt meresügavustes mõõdukalt kuumade allikate ümbruses. Selliste allikate olemasolule viitasid tema arvutused ja need leitigi 2000. aastal keset Atlandi ookeani, 3700 kilomeetrit Floridast idas. 800 meetri sügavusel turritavad põhjas valkjast kaltsiumkarbonaadist tornid, kiivas ja lõhenenud, mõni neist 20korruselise maja kõrgune. Sellest nimi Lost City ehk kadunud linn.
Tornid on moodustunud ookeanialusest põhjast tekkinud allikatest väljapaiskunud setetest. Selle õõntes ja poorides elutsevad praegu arvukad mikroorganismid.
Neli miljardit aastat tagasi, Maa metsikul ürgajal oli Maa koor vaevalt jahtunud, päev kestis viis tundi ja Kuu tiirutas maakera ümber nii lähedal, et tema gravitatsiooniline tõmme keerutas ürgookeanid sogaseks. Taevast langes tihti 50kilomeetrise läbimõõduga kivikamakaid. Langemiskohtades aurustusid maailmamere ülemised kihid. Vulkaanid purskasid ja merest kerkinud saaste kohal möllasid 500kraadised tormid. Põrgu kestis mitu miljonit aastat.
Atmosfääril polnud veel varjavat osoonikihti ja Maale pääsenud ultraviolettkiirgus tapnuks igasuguse elu. Seevastu pakkus kaitset kottpime merepõhi, Lost City moodi allikapiirkonnad. Seal immitses mineraalidega merevesi läbi aluspõhja pragude ja lõhede. Need hüdrotermoallikad paiknevad enamasti habrastel joontel, kus kontinentaallaamad teineteisest eemale triivivad.
Teadlased on mõõtnud neist väljavoolava vee temperatuuriks 400 kraadi. Hiigeltornid asetsevad seevastu murdejoontest pisut eemal ja vesi on seal elusõbralikuma temperatuuriga.
Esimesed biomolekulid võisidki tekkida seal ja Russell tahab oma simulatsioonireaktoris seda kõike järele teha, ta oleks õnnelik, kui tekiks paar aminohapet, hiljem valke.
Argimõistuse kokkuvõte
Kui Maa-pealse sünnikohaga elu otsijate pürgimusi peaks kroonima edu, on samasugune õigus elule ülejäänud eksoplaneetidel, elu on kogu universumis. Hõredalt, nagu on hõre oma mõõtmatute valgusaastatega universum. Missugune see eri paikades on? Üllatavalt, ettekujutamatult erinev! Selles selgusele jõudmine on loodusteaduste ühine üllas eesmärk. Astrofüüsikud, biofüüsikud ja keemikud on avangardis.
Selgusele jõudmiseni elavad füüsikaline ja religioosne maailmapilt jätkuvalt koos ja elust lahutamatu hing ootab oma saatust. Süüdakem hingedepäeval küünlad oma moodsate eluasemete kõrgetel akendel, nagu meie esivanemad süütasid rasvaküünlad talutarede madalatel akendel!