Maailmas on juba 350 000 kliimapõgenikku, kes on ilma jäänud oma kodukohast või sünnisaarest seoses sagenevate üleujutuste või muude looduskatastroofidega. Poliitikuna olen seda meelt, et kliimapõgenikud tuleks võrdsustada poliitiliste põgenikega. Selline mõte sai sisestatud ühesse lõppdeklaratsiooni viimastest variantidest.
Andres Tarandi hinnangul on eestlased ülejäänud eurooplastest vähemalt kaks korda ebausklikumad kliimasoojenemise suhtes. Vett segab kaks Eesti teadlastki, kes on endale selga tõmmanud klounirüü. Ja nii mõnigi ajakirjanik püüab diletantlike artiklitega, faktidele või teadusuuringutele toetumata oma väljaandele väheharitud lugejate poolehoidu osta.
Kahjuks räägivad faktid millestki muust. Ja neid pole vaja kaugelt otsida. Näiteks Pärnus on viimase kümmekonna aasta jooksul toimunud kolm üleujutust: aastatel 2001, 2005 ja 2007. Kõik need olid varasematest ja palju harvematest üleujutustest erinevalt talveperioodil ja järgnesid väga suurtele vihmasadudele. Kas talvine nädalatepikkune vihmasadu pole tõend kliimasoojenemisest?
Ilmselt kuulus Pärnu eelmine linnavalitsus “kliimasoojenemise ebausklike” hulka, sest rakendamaks Euroopa Nõukogu 2007. aasta direktiivi, mis kohustab üleujutusohualadel elavate inimeste ja nende vara kaitsmise meetmeid välja töötama, pole siin midagi arvestatavat ette võetud. Hoolimata sellest, et 2005. ja 2007. aasta tormide ning üleujutuste kahju Pärnumaal oli ligi miljard krooni.
Ilmselt kuulsite minu otsejuttu Kopenhaagenist möödunud neljapäeval Vikerraadiost, kus kirjeldasin siin valitsevaid ülevaid meeleolusid. See on valdav soov näha planeedis Maa meie ühist kodu, kus nii väikesel kui suurel riigil on püha kohus inimtegevuse tagajärjel suurenevat kliimasoojenemist ohjata.