Skip to footer
Saada vihje

Minister Marko Pomerants: nii suur abiraha ei innusta inimest tööd otsima

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna parlamendifraktsiooni algatatud eelnõu tõsta töötu abiraha valitsus oma eilsel istungil ei toetanud, sest leiab, et suur abiraha ei innusta tööd otsima.

SDE ettepanek oli tõsta töötu abiraha aastal 2005 tuhande kroonini ja sellele järgmisel aastal 1400 kroonile, et järk-järgult jõuda rahvusvaheliselt tunnustatud alammääradeni ehk pooleni riigi alampalgast.

Abiraha olgu suurem kui toimetulekupiir

SDE riigikogu fraktsiooni aseesimees Heiki Nestor ütles, et nende ettepanekul oli mitu tahku. Tähelepanuta jäi ettepanek maksta pikaajalisele töötule, kes võtab vastu madalapalgalise töö, veel kolm kuni kuus kuud abiraha. Nii suudaks inimene omandada uuesti tööharjumused ja tööandja jõuaks veenduda, kas inimene tahab tööd teha.

“Mis puudutab töötu abiraha, siis kõigepealt makstakse seda kahest uksest,” seletas Nestor. “Inimene, kes on töö alles kaotanud, saab töötuskindlustust, et ta leiaks endale uue töö. Neil inimestel on tööoskus. Töötu abiraha maksab tööhõiveamet, kelle ülesanne on peale raha jagamise töötuile vakantseid töökohti tutvustada ja tegelda ümberõppega.”

Toimetulekutoetust maksavad kohalikud omavalitsused ja seda saavad ka töötavad inimesed. Selle puhul on asi ainult rahas, tööle siin kedagi ei aidata.

Nestori arvates peaks töötu abiraha olema igal juhul suurem toimetulekupiirist, ka siis, kui toimetulekupiir tõuseb, et inimene tahaks õppida ja tööle asuda.

“Seekord valitsus meie ettepanekut ei toetanud, eks sügisel vaidleme edasi,” kinnitas Nestor. Ta lisas, et nüüd on asi nii kaugel, et Eesti on rahvusvahelisel tasandil kuulnud kriitikat töötu abiraha armetuse pärast.

Tahtmine on, aga raha pole

Sotsiaalminister Marko Pomerantsi veendumuse kohaselt on tahtmine, et töötu abiraha oleks pool miinimumpalgast, liiga suur. “Vaevalt nii suur hulk passiivselt saadavat abiraha innustab kedagi tööd tegema,” märkis ta.

Ministeeriumi seisukoht on, et töötu abiraha peaks olema kõrgem toimetulekupiirist, kuid samal ajal ei tohiks see olla suurem miinimumpalgaga töötanud inimese töötuskindlustushüvitisest.

Praegu on toimetulekupiir 500 krooni, kuid tuleval aastal plaanib riik ministri väitel tõsta see 750 kroonini. “Meil pole eelarves katet, et 2005. aastal töötu abiraha tõsta, kuigi selline soov meil on,” ütles Pomerants.

“Et töötu ümberõppe programmidele saab Eesti raha ELi sotsiaalfondist, siis tahame, et õppijate sõidukulu ei arvestataks toimetulekutoetuse maksmisel,” lisas sotsiaalminister. “Seega oleks sõiduraha inimesele täiendav võimalus uue töökoha saamiseks valmistumisel.”

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Mai Treial avaldas arvamust, et praegu on töötu abiraha teemal vara rääkida. 2005. aasta eelarve kooskõlastamine alles käib. Treial usub, et kogu ulatuses sotsiaaldemokraatide ettepanek rahuldamist ei leia. Treial on kindel, et toimetulekupiir tõuseb.

Kommentaarid
Tagasi üles