Saada vihje

Pimedate ööde filmid linastuvad Endla Küünis ja Mai kinos

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kaupo Meiel

Novembri lõpus ja detsembri alguses saab Pärnus vaadata “Pimedate ööde” filmifestivali (PÖFF) valikkavasid, Küünis linastuvad tudengifilmifestivali “Sleepwalkers” tööd ja Mai kinos seitse linateost PÖFFi põhiprogrammist.

Pärnu Endla teatri Küünis linastuvad “Sleepwalkersi” eriprogrammi “Electric visions” raames Venemaa, Soome ja Põhjamaade kavad. Vaadata saab parimaid videosid, mis on valminud viimaste aastate jooksul Venemaal, Soomes, Taanis, Islandil, Norras ja Rootsis. Teoste autorite seas on nii noori videokunstnikke kui juba rahvusvaheliselt tuntud tegijaid.

Programmi videote peakriteerium oli see, et kõik tööd on kaasaegse kunsti vallast ja jäädvustatud kunstnike poolt videokaameraga.

Mai kinos linastub tuleva nädala reedest nädala vältel igal õhtul üks PÖFFi põhiprogrammi linateos.

Valikkava algab Mais 3. detsembril Wim Wendersi linateosega “Soul of a man”. 2003. aastal valminud filmis keskendub Wenders oma kolme lemmiku - bluusiartisti Skip Jamesi, Blind Willie Johnsoni ja J. B. Lenoir’ muusikale ning eluloole. Osalt ajaloolisena, osalt isikliku palverännakuna sisaldab film haruldasi arhiivilõike ja kaasaegseid dokumentaalkaadreid.

4. detsembril jõuab Mai kino linale Bill Plymptoni “Hair high” (“Juuksed püsti”). Tegemist on filmist “Carrie” inspireeritud süzheega noorte õuduskomöödiaga, milles kooli uustulnuk Spud solvab keskkooli kuningat ja kuningannat Rodi ja Cherrit ning uus poiss peab Cherri orjaks hakkama.

Noored armuvad ja otsustavad üheskoos koolilõpuballile minna, kuid samal ööl rammib hüljatud Rod nende auto teelt välja ja otse järve. Järgmise aasta balliööl ärkab uppunud auto ellu ning sõidab järvest välja. Cherri ja Spud istuvad autos, nagu poleks midagi juhtunud, ainult nende kehad on lagunemise viimases staadiumis.

5. detsembril saab Mais vaadata jaapani rezhissööri Sabu komöödiat ”Hard Luck Hero”. Nagu selle lavastaja filmides ikka, leidub siingi mitu põgenemise-tagaajamise lugu, mida näidatakse eri vaatenurkadest.

Ülejärgmise nädala esimesel päeval linastub Mehhiko noortefilm “Duck Season” (Pardihooaeg). Fernando Eimbecke mustvalge film on värske ja stiilne lugu, mis jälgib nelja tegelase vahelisi suhteid, mis arenevad ühe pealelõunase pitsatellimuse ümber.

14aastased sõbrad Moko ja Flama jäetakse pühapäevaks koju, nad plaanivad mängida videomänge, kuulata muusikat. Kui kutid näljaseks muutuvad, otsustatakse pitsa tellida. 30 sekundit hilinenud pitsapoiss Ulises langeb nende kiusutuju ohvriks ning poisid keelduvad maksmast.

7. detsembril linastuv film “The Statement” (“Avaldus”) heidab valgust nii mõnelegi kirikliku ja poliitilise masinavärgi nurgatagusele. Tänapäeva Prantsusmaal asetleidev lugu jutustab Pierre Brossardist, kes noore politseinikuna on osa võtnud Vichy rezhiimi sõjakurjategudest.

Katoliku kiriku parempoolsuse kaitsva tiiva all rahulikku ja anonüümset elu elavat Brossardi pole kunagi oma mineviku pärast kohtu ette toodud.

Filmi “Lilja 4-Ever” lavastaja Lukas Moodyssoni uut linateost “A Hole in My Heart” (“Auk mu südames”) näeb Mai kinos 8. detsembril. Film räägib teismelisest Ericust, kes enamiku päevadest istub oma toas ja püüab ülejäänud maailmast eralduda. Põhjuseks tema isa Rickard ja isa sõber Geko, kes väntavad kõrvaltoas pornofilme.

PÖFFi valikprogrammi Pärnus lõpetab 9. detsembril Tshehhi re˛issööri Vladimir Moraveki komöödia “Bored in Brno” (“Tüütus Brnos”), mille peategelasest 27aastane noormees Standa ei taha enam olla süütu. Erialase kirjanduse ja noorema, kuid kogenuma venna Jarda toel valmistub ta oma esimeseks kohtamiseks arengupeetusega Olinkaga, kellega ta on aasta otsa kirju vahetanud.

Kõik Mai kinos linastuvad filmid on ingliskeelsed või ingliskeelsete subtiitritega. “Pimedate ööde” filmifestival vältab 27. novembrist 12. detsembrini Tallinnas, Tartus, Viljandis ja Pärnus.

Kommentaarid
Tagasi üles