Saada vihje

Hea ukselukk muudab varga elu tõeliseks maapealseks põrguks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Andris Tammela
Port Arturis asuva lukupoe juhataja Rünno Moorits näitas 2500 krooni maksvat turvalukku, mida on ketaslõikurita peaaegu võimatu lahti lõhkuda või muukida.
Port Arturis asuva lukupoe juhataja Rünno Moorits näitas 2500 krooni maksvat turvalukku, mida on ketaslõikurita peaaegu võimatu lahti lõhkuda või muukida. Foto: Urmas Luik

Koduuksele leiab nii odava kui vargakindla kvaliteetluku, vajadusel saab sättida mitut ust avama ühe võtme.

Odavaimad, Vasara lukud saab kauplustest paarisaja krooniga, korralike Abloy ja Assa kaubamärki kandvate lukusüdamike hinnad algavad 465 kroonist, koos korpusega maksab lukk üle tuhande krooni.

Võltsimiskindlad võtmed

“Kvaliteetluku eeliseks odava ees on see, et kvaliteetlukul on puurimis- ja muukimiskaitsmed,” rääkis Port Arturis asuva Luku-Expert kaupluse juhataja Rünno Moorits. “Luku südamiku sees on pettemehhanism juhuks, kui keegi üritab lukku lahti muukida. See jätab mulje, justkui läheksid luku muugid õigesse asendisse, aga tegelikult ei lähe.”

Koju soovitas Moorits võtta turvakomplekti, milles on korpus koos tava- ja turvalukuga ning mille hind algab 1600 kroonist.

“Turvalukud on kahe südamikuga,” seletas Moorits. “Alumine on tavaline lukk ja ülemine turvalukk. Turvalukku ei pruugi inimene igapäevaselt üldse kasutada. Selle võib lukustada vaid siis, kui pikemaks ajaks kuhugi ära sõidetakse.”

Kui tavalisel lukul on tihti seespool ukse avamiseks nupp, siis teist, turvalukku, seest võtmeta lahti teha ei saa.

“Kui varas tuleb aknast sisse, ei saa ta televiisorit trepist alla tassida, sest ei pääse uksest välja,” seletas Moorits.

Enne luku vahetamist soovitas juhataja inimesel endale selgeks teha, milleks tal seda vaja on. Vajadusest oleneb, kui turvalise võtmega lukk võtta.

Kui koju lukk panna, pole võtmel suurt tähtsust. Ent üürikorterile soovitas Moorits hankida võtmekaardiga südamikuga luku.

Sellisele lukule antakse kaasa spetsiaalne turvakaart, milleta ükski valmistaja selle luku võtmeid teha ei tohi.

“Pealegi on selle südamiku profiil nii keeruline, et igas töökojas ei saagi niisugust võtit teha,” kinnitas Moorits.

Kaardiga kaitstud lukud on keskmisest kallimad.

Juba lähitulevikus jõuab kaupluselettidele ligi 1600 krooni maksev Abloy üliturvaline Bodaguardi kaardiga ukselukk, mille komplektis on patenditud muukimiskaitse, turvastusraud ja puurimiskindel katteplaat.

Bodaguardi kaart tähendab seda, et selle luku võtmeid saab tellida ainult tehasest.

Vargakindlad on pöörleva lukupesa ja karastatud terasest võtmepesaga lukud, mida pole võimalik lahti murda ega maha saagida. Jõuga väänates katte kinnituspoldid ei purune, vaid võtmepesa kate pöörleb tangidega kaasa.

“Sellist lukku pole veel leiutatud, mis ketaslõikurile vastu peaks,” ütles Moorits. “Aga varas tegutseb ju võimalikult vaikselt. Vaevalt mõni varas söandaks lukule ketaslõikuriga kallale minna.”

Sellise luku hind jääb 2000 krooni kanti.

Kvaliteetluku garantii on kaks kuni viis aastat ning ühe südamikuga saab kaasa kolm võtit.

Üks avab kõik

Kui vahetusse lähevad korraga mitme ukse lukud, võib keerulise profiiliga lukke sarjastada. See tähendab, et üks võti avab mitu ust. Sarjastatava südamiku saab ka lihtsamale tabalukule. Nii on võimalik, et korterivõtmega pääseb kuuri või postkasti kallale.

Sarjastada võib ka vastupidi, nii et mitu võtit avab ühe ukse. Kui võti ära kaob, ei pea lukke välja vahetama, vaid saab pesad uuesti sarjastada, siis enam vana võtmega sisse ei pääse. Ühte sarja ei saa panna erinevate firmade lukke. Sarjastamine maksab 120 krooni südamiku kohta.

Korterelamute trepikodadele soovitas Moorits mootor- ning solenoidlukke. Et selline lukk maksab üle 4000 krooni, ei pidanud juhataja selle korteriuksele hankimist mõttekaks. Mõlemad lukud töötavad elektriimpulsiga ja on avatavad kas kaardi, koodi või võtmega.

500 krooni eest on saadaval elektriline vasturaud, mille võib lisada ükskõik millisele lukule. Koduustele Moorits seda ei soovita: “Kui mootor- või solenoidluku keel on jäigas asendis ja ulatub üle 20 millimeetri ukselengi sisse, siis vasturauaga ulatub lukukeel vaid 14 millimeetri sügavusele ning uksekeel jääb vabalt liikuma, mistõttu ust saab isegi pangakaardiga avada,” teadis Moorits.

Kommentaarid
Tagasi üles