“Olen Euroopa koostöö ja vabakaubanduse pooldaja, aga föderatiivse Euroopa vastane,” täpsustab Helme. “Me ei kasuta oma unikaalset geopoliitilist positsiooni, oleme kuulekalt igale poole alla kirjutades ja püüdes olla õigeusklikumad kui paavst ise, muutnud end täiesti kaitsetuks.
Eesti on teinud suure vea, delegeerides oma majanduse ja julgeoleku Euroopa Liidule ning NATO-le. Seal ei aeta Eesti asja, seal seistakse vanade Euroopa riikide eest. Ise olles saaksime paremini hakkama, oleksime konkurentsis kõvemad.”
Moskvast naastes oli Mart Helme kaks aastat põllumajandusministeeriumis nõunik. Nüüd enam ei ole. Ta kuulus Rahvaliitu. Nüüd enam ei kuulu.
“Erakonnas tundsin, et mul on suu kinni pandud. Ja lõpuks, kui Lihula samba alla jäin, ütlesin otse välja, et limukatega mul ühist teed ei ole. Rahvaliit tahtis, et ma välja astuksin, aga seda rõõmu ma neile ei teinud. Ma lasin end välja visata.”
Niipalju siis isemõtlemisest, otseütlemisest, paindumatusest ja ägedast meelest. Mille taga peidab end üks mitmekülgselt haritud, tõeliselt rahvusliku meelega kunagine Sääse tänava ja Koidula-kooli poiss. Kes silitab oma Suure-Lähtru mõisa raamatukogutoas kummutit ja ütleb, et see on kallis mälestus isast.
Kummutil on pilt, millel hirmuvärinal Pagari tänavale althõlma Nõukogude passi ostma läinud Saksa sõduri poeg seisab Eesti riigi esindajana Kremlis president Boris Jeltsini ja välisminister Andrei Kozõrevi vahel. Issanda teed on ikka imelikud küll. Aga kuhu nad Mart Helme veel viivad, ei tea keegi. Vaevalt ta isegi.
“Ma ei põe nostalgiat, ma ei vaata selja taha ega vae,” ütleb Helme. “Mul on siin mõisas suured ja huvitavad plaanid, aga ma ei välista, et kui tuleb põnev väljakutse, kui on vaja taas mõõk haarata, et mul silm jälle põlema ei lähe.”
Hetk tagasi pere pisimal võsul kakast peput kasinud mõisaproua Monika ohkab selle peale.