Keegi ei ole vastanud nii, nagu ma oleksin oodanud ja tahtnud. See ongi nagu üks suur küsimus, millele pole ühtegi selgelt argumenteeritud vastust, et see on loll mõte. Ja pole ühtegi selget toetamist, et jah, kindlasti peaks nii tegema. Toetajaid on, aga see on rohkem emotsionaalne toetus. Järelikult, et vastata, ongi vaja teada, kuidas need kaks poolt funktsioneerivad, kas neil on ühendav osa ja kas 21. sajandil on mõttekas need kokku panna.
Mida teie teeksite, kas paneksite rahvamuuseumi ja kirjandusmuuseumi kokku?
Teha ERM umbes selliseks, nagu see oli aastani 1940, polegi võib-olla enam vaja. Võib-olla peabki olema nii, et etnograafiline pool, seega eelkõige esemete kogu, on eraldi ja selle ümber on koondunud kõik muuseumitööga seonduv, muuseumipedagoogika, näitused, üritused. Ja see teine pool, kus kogutakse, uuritakse ja säilitatakse rahvaluulet, raamatuid ja ajalehti - sellist suulist pärimust -, ongi teadusele keskendunud. Rahvakultuuri hoidmiseks oleks kõige õigem, kõige parem variant kaks poolt kokku panna. Aga samal ajal ei ole mul ühtegi argumenti, alust, põhjendust, selgitust, kas see on õige. Ja vaat seda ma otsingi siit.
Ahastasite siinse ruumikitsikuse üle, aga ERMi uue hoone rahvusvaheline arhitektuurikonkurss on lõppenud. Võistlusele esitati 108 tööd, olete neid näinud?
Olen projekte näinud, juba huvi pärast, aga nendesse mitte süvenenud, sest ei kuulunud parimat lahendust otsinud žürii koosseisu. Aga suure valiku hulgas ei olnud ühtegi, mille puhul oleksin vaimustusest kiljatanud või öelnud, et see on kindlasti üks ja ainus.