Raskustunnet, gaase, kõhulahtisust või -kinnisust aitavad leevendada looduses lokkavad taimed, abi leiab apteegistki.
Seedimist aitavad korras hoida piparmünt, kassinaeris, kummel, käokuld, köömned, tilliseemned, palderjan, mustikas, koirohi, linaseemned ja võilillejuured.
Korras kõhu tee aitab puhituse vastu ning soodustab seedimist. Pange teelusikatäis piparmündi ja kassinaeri segu 15 minutiks klaasitäiesse keevasse vette tõmbama. Kurnake ja jooge enne sööki või enne magamaminekut. Kassinaeril endalgi on kõhtu “pehmendav”, aga ka põletikku vähendav mõju. Kuivatatud rabarberivarte lisamine annab teele lahtistava toime.
Kõhugaaside vastu valmistage jook köömnetest, tilliseemnetest või palderjanijuurtest. Seemnetee valmistamiseks tuleb valada klaasitäis kuuma vett näpuotsatäiele seemnetele ning keeta veerand tundi. Seda teed võib anda imikulegi.
Lahtistava tee võib valmistada võilillejuurtest, hapuoblikast, rabarberist, raudrohust, linaseemnetest, islandi samblikust, koirohust, kassinaerist, paakspuu- või türnpuukoorest. (Paaks- ja türnpuuga olge ettevaatlik, kuna need on mürgised). Juure- ja kooreteel lasta mõni tund kaane all tõmmata.
Kõhulahtisuse korral aitab teelehtedest, tedremarana juurest või tammekoorest valmistatud jook. Teeleht peab tõmbama kümme minutit, tedremaranajuured ja tammekoor kümme tundi. Juuri ja koort võib 15 minutit tasasel tulel keeta.
Juta Mölder, bioloog