Vanasti oli maja ehitamine suur investeering ja selle hooldamisele pöörati erilist tähelepanu. Nii ehitusmeetodid kui renoveerimistehnikad olid reeglipärase hooldusega kohandatud.
Pärast sõda tuli kasutusele rida uusi materjale ja meetodeid, mis tõotasid paremat kvaliteeti ja suuremat vastupidavust, ehkki nende kasutamise kogemused puudusid.
Traditsioonidele ja hooldamisele ei pööratud enam tähelepanu. Hooneid kasutati seni, kuni nad vajasid kapitaalset remonti.
Moderniseerimise tuhinas remonditakse praegu hooneid eriti kapitaalselt ja iga päev ilmuvad turule uued materjalid. Hoonete ja konstruktsioonide traditsioonilised hooldusmeetodid on ununenud ning tootjad ahvatlevad majaomanikke hooldusvabade materjalidega.
Hooldusvabu materjale pole olemas! Need on ühekordseks kasutamiseks mõeldud tooted, mida ei ole võimalik hooldada, kui aeg on läbi, tuleb need lihtsalt minema visata. Tihti imiteerivad nad mõnda traditsioonilist ehitusmaterjali. Sellega alavääristatakse meie kultuuripärandit.
Nõukogudeaegse moderniseerimise tulemust saame hinnata praegu. Renoveeritud krohvfassaadid on juba uuesti krohvitud ja värvitud.
Paljud räämas ja lagunenud fassaadid on renoveerimisjärge ootamas. Sobimatu fassaadimaterjali jätkuv kasutamine põhjustab ootuspäraselt vaid probleemide kordumist.
Kogemused on näidanud, et ehitustehniliselt on lubimördiga laotud müüride sobivaim kate lubikrohv ja lubikrohvi kaitseks sobib vaid lubivärv. Lubikrohvi hooldamine reeglipärase värvimisega on kahtlemata odavam kui kogu sobimatu krohvi eemaldamine, uuesti krohvimine ja värvimine.
Peale tehnilise sobivuse ja ökonoomsuse on oluline lubivärvi välimus nii esteetilises kui kultuuriloolises mõttes. Meie ajaloolised hooned on ehitatud lubikrohvi ja lubivärvi jaoks.
Ehitajad teadsid, missuguseid värviefekte lubivärv võimaldab. See elab ja muutub koos ilmastikuga ning pakub vaatlejale kordumatuid värvinüansse ja esteetilisi elamusi.
Lubi on olnud aastasadu meie traditsiooniline ehitusmaterjal ja peab selleks ka jääma. Lubikrohv ja lubivärv on asendamatud.
Tallinna restaureerimiskool korraldab 2003. aasta suvel kampaania Lubi tuntuks. Kahepäevane teooriat ja praktikat sisaldav seminar on tasuta. Välislektorite jutt tõlgitakse eesti keelde.
Teadmisi jagab Rootsi ehitushoolde- ja lubjaspetsialist Knut Akesson.
Kampaania ja koolituse rahastamiseks kavatsetakse esitada taotlus ühele Rootsi fondile ja eelarve koostamisel on vaja teada umbkaudugi osavõtjate arvu. Seepärast tuleks osavõtusoovist kiiresti teada.
Lisainfot annab Mart Kesküla, Tallinna restaureerimiskooli lektor (050 471 41, faks 6 31 33 61, e-post restor@restor.ee).
Osavõtusoovi registreerib Lea Täheväli (Rootsis), tel 0046 18 12 66 85, mobiiltelefon 0046 709 961 319, faks 0046 854 545 169, e-post lea@stroh.nu.
Lea Täheväli, ehituskonsultant