Saada vihje

Aknapesu lihtsamaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tolmuimeja otsik koerte ja kasside karvade kogumiseks.
Tolmuimeja otsik koerte ja kasside karvade kogumiseks. Foto: Urmas Luik

Läbi aknaklaasi tuppa siravad päikesekiired osutavad iga päevaga üha selgemalt, et enam ei anna edasi lükata igakevadist aknapesu.


Seda, kuidas see tüütu ja üsna suurt käterammu nõudev töö väiksema vaevaga tehtud saaks, uurisime Pärnus puhastustarvikutega kaupleva osaühingu Mopman poes. 



Kaupluseriiulil seisab reas paarkümmend aknapesuvedelikku, mis kõik lubavad aknad särama lüüa.



“Nüüd ma ilmselt räägin oma ametile vastu, aga tegelikult polekski neid vahendeid ilmtingimata vaja, lihtsa seebiveega saab samuti aknad puhtaks,” tõdes Mopmani juhataja Peeter Krimm alustuseks.



Lahjendage veega


Kes aga hindab kiirust ja mugavust, ostab pihustiga pudelis valmis aknapesuvahendi. Krimm märkis, et pudelites on üsna kange vahend ja seda võiks veega lahjendada. “Kui koristusfirmad analoogseid vahendeid ostavad, panevad nad kümne liitri vee kohta pool klaasi vahendit,” sõnas ta.



Nii võivad need, kes kevadiseks suurpuhastuseks valmistudes murelikult märkavad, et aknapesuvahendit on pudelis vaid põhja peal, aga pesu ootab hulk aknaid, rahuliku südamega vett pudelisse juurde valada ja vahend teeb oma töö edukalt ära.  



Kui pesta aknaid liiga kange vahendiga, muutub klaas hallikaks, sest osa vedelikust jääb paratamatult klaasi peale. Nii ei jäägi muud üle, kui klaas puhta veega üle pesta. 



Pihustist pesuvedeliku aknalekandmine on lihtne, aga sel viisil kulub vahendit rohkem, sest pihustades kaob osa sellest õhku või hingab pesija seda sisse. “Lahust lapiga aknale kandes kulub vahendit kindlasti vähem,” soovitas Krimm.



Ühed telereklaamid soovitavad alkoholiga aknapesuvahendeid, teised hõikavad kiidusõnu alkoholita pesuvedelikele. Mis siis ikkagi parem on? “Ega olulist vahet ole, kõik teevad töö ära,” ütles Krimm.



Käepärane aknapesuvahend on nõudepesuks mõeldud Fairy. “Sellega saab klaasid väga hästi puhtaks, ainult õige pisut tuleb seda veele lisada,” rääkis Krimm.



Kuivatamisviisi tähtsus


Kui see, millist vedelikku klaasile kanda, suuresti pesutulemust ei mõjuta, siis pesemise ja kuivatamise võtetes on vahe väga suur. Võib märja lapiga mustuse klaasi küljest lahti hõõruda ja siis ajalehega kuivatada, aga musklirammu raiskamata ja kümneid kordi kiiremini saab töö tehtud, kui osta selleks tarbeks poest vastav töövahend, mille hinnad algavad mõnekümnest kroonist.



“Põhiline ongi kuivatus. Kui korraliku kummiribaga kuivatajaga kuivatada, pole vaja akent poleerida, sest triipe ei tekigi,” selgitas Krimm.



Töö läheb kiiremini ja hõlpsamalt, kui aken kuivatajaga ülevalt alla horisontaalsete tõmmetega üle käia. Pärast tuleb vaid paberi või aknakuivatuslapiga klaasi servad üle tõmmata. Hea oleks kasutada sinist paberit, see ei jäta klaasile ebemeid.



Eriti keeruline töö on aknapesu neile, kes lasknud kodus ette panna pakettaknad ja raha kokkuhoidmiseks tellinud säärase, millest osa lahti ei käi. Sel puhul võib koju varuda teleskoopvarrega pesija ning kuivataja, osal mudelitel saab varre otsas vajadusel emma-kumma kaldenurka muuta. See muudab töö eriti hõlpsaks ja enam ei pea end lahtisest aknast eluohtlikult kaugele välja upitama. 



Õline tolmulapp


Väiksemad klaaspinnad, näiteks peeglid, võib puhtaks nühkida ja poleerida hoopis mikrofiiberlapiga. “Lapil on osakesed, mis seovad mustuse enda külge, seega pole vaja kasutada pesuainet. Võib pesta palja veega ja mustus jääb lapi sisse,” selgitas Krimm. 



Mikrofiiberlapid tasub appi võtta tolmupühkimiselgi. Kiiduväärt abiline tolmuga võitlemisel on aga õlilina. “See võtab absoluutselt kogu tolmu endasse. Kui lapp on nii palju tolmu endasse imenud, et muutub süsimustaks, visatakse see minema,” rääkis Krimm.



Õlilinalapp maksab kolm-neli krooni. Tundlikum sõrm võib pärast niisuguse lapiga ülekäimist tunda mõnel pinnal kerget õlisust. Eriti head on õlilapid pärast ehitus- või remonttöid koristades, sest need suudavad endasse korjata isegi kipsitolmu.



Ja veel. Kohe-kohe tabab kassi- ja koeraomanikke igakevadine nuhtlus – karvu täis diivanid ning vaibad. Nendega võitlemiseks võib puhastustarvete poodidest küsida tolmuimejaotsikut, mis just lemmikloomade karvade kogumiseks kohandatud.  

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles