Kuidas käituda hukkunud metslooma leidmise korral

Eno-Gerrit Link
, veebitoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rannas mädanev Metssea korjus.
Rannas mädanev Metssea korjus. Foto: RAIGO PAJULA/PM/SCANPIX BALTICS

Lõppeva pika ja paksu lumikattega talve tõttu on sagenenud hukkunud metsloomade leidmise juhud. Hukkunud loomast tuleb sõltuvalt looma leidmise kohast teavitada kas keskkonnainspektsiooni või kohalikku omavalitsust, teatas keskkonnaameti pressiesindaja.


“Linnast, alevist ja külast, nn tiheasustusalalt leitud surnud metslooma leidmisest tuleb teavitada kohalikku omavalitsust,” ütles keskkonnaameti looduskaitse bioloog Tõnu Talvi.Metslooma korjuse koristamine avalikust kohast on kohalike omavalitsuste ülesanne.Kui tegemist on haruldase kaitsealuse liigiga, tuleb helistada keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313, sealt suunatakse kõne edasi keskkonnaametile.Kui korjus asub väljaspool tiheasustust (näiteks avaliku tee peal, külastus- või puhkeobjektide läheduses), tuleb samuti teavitada keskkonnainspektsiooni, kes suunab teate edasi vastavale ametkonnale, olenevalt sellest, kas tegu on haruldase kaitsealuse liigi, jahiuluki või tavalise metsloomaga.Tõnu Talvi sõnul on soovitav hukkunud metsloomast teavitada vaid juhul, kui korjus asub otsesel inimese tegevusalal ning ta sealt looduse ringkäiku loomulikul teel enam ei jõua.  Looduses paiknevad hukkunud metsloomade korjused võib rahulikult oma asukohta jätta, kus nad looduse loomuliku ringkäigu tagajärjel jätkavad teekonda aineringes.Kevade edenedes ja loomade aktiivsemaks muutudes võivad sageneda inimese kohtumised ka vigastatud või abitusse olukorda sattunud metsloomadega. Sellisel juhul tuleks sõltumata looma asukohast helistada keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313, kes kõne vastavale ametkonnale (kas päästeamet, keskkonnaamet või kohalik jahiselts) edasi suunab.

Tagasi üles