Pärnakas ostab odavat eestimaist sealiha

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pärnu Vanal turul kaupleva OÜ Extama Kaubanduse müüja Heldi Rohtla rääkis, et ostjad on muutunud hinnatundlikuks ja kõige paremini läheb kaubaks hakkliha.
Pärnu Vanal turul kaupleva OÜ Extama Kaubanduse müüja Heldi Rohtla rääkis, et ostjad on muutunud hinnatundlikuks ja kõige paremini läheb kaubaks hakkliha. Foto: Ants Liigus

Kui keegi arvab, et laineid lööv võitlus kodumaise liha eest on ülespuhutud mull ja inimesi huvitab vaid kauba madal hind, siis Pärnu lihakaupmehed kinnitasid, et enamik ostjaid tõepoolest uurib, kas tegu on ikka eestimaise lihaga.


Samal ajal eelistavad ostjad lihavalikust ikkagi just odavamat sealiha, mistõttu kõik kauplejad loomaliha pidevalt müüki ei võtagi.



Peale ketipoodide on suurem värske liha valik Pärnus Vanal turul, kus kolm eri kaupmeest pakkusid eile Viljandimaalt, Türilt ja Märjamaalt toodud liha.



OÜ Extama Kaubanduse müüja Heldi Rohtla rääkis, et nemad müüvad kõikjalt Eestist kokku ostetud sealiha, kaupa tuuakse neli korda nädalas ja hakkliha valmistavad nad suisa kohapeal.     



Rohtla tõdes, et inimesed on muutunud hinnatundlikuks ja kõige paremini läheb kaubaks hakkliha.



“Aga väga palju käiakse ostmas oma lemmikloomadele,” lisas Rohtla. “Kassidele ja koertele ostetakse neeru ja maksa ning isegi nii peenikest liha, kus pole kübekesti pekki küljes.”



Lihavalikust leiab ostja nii sea abaliha kui -saba ja -pea. Algaval õuessöömise hooajal soovitab Rohtla grillimiseks kaelaliha. “Nii tuleb kõige mahlasem toit,” ütles ta.



Vanal turult leiab kaupmehest olenevalt sealiha sellise hinnaga, millega ketipoed soodusmüükide aegu kliente meelitavad. Vasika-liha kilo maksis eile 75 krooni, lambaliha võis osta 95, seasaba 35, -keelt 55, -kooti 35, -raguud 20, -pead 10 ja sea abaliha 42 krooniga kilo eest.



Mehele pekki, naisele taid


Pärnus Riia maantee ääres asuv Tiina lihapood müüb Valgast ja Raplamaalt toodud liha, ütles poe müüja Imbi Ristoja.



Värskest lihast pakutakse valdavalt sealiha, kuid leiab ka veiseliha. Kaup lettidel vahetub müüja kinnitusel iga päev. “Meile tuuakse lihakehad, millest siis tooted ise tagaruumides valmis teeme,” rääkis ta.



Ristoja nentis, et ostjad jälgivad väga tähelepanelikult hindu. “Vaadatakse, mis odavam ja et oleks ikka eestimaine,” sõnas ta.



Tiina lihapoodi võivad sammud seada need, kes otsivad toidu valmistamiseks näiteks veisesüdant, -magu, -kopsu või -saba. Kopse ja magu ostetakse küll enamasti koertele söögiks, aga need jõuavad inimestegi toidulauale. “Inimesed ostavad kopse pirukate tegemiseks ja täidetud seamagu on samuti paljudele maitsev roog,” selgitas Ristoja.



Kes aga grillimiseks liha otsib, saab Tiina poes lasta valitud lihatükist sobivad lõigud või kuubikud lõigata.



Liha hind on Ristoja sõnutsi viimastel aastatel samal tasemel püsinud, kui kallimaks on läinud näiteks seasabad ja -kõrvad.



Sealiha sööjad jagunevad kaheks: ühed vihkavad pekki, teised söövad mõnuga. Ristoja tõdes, et nii tõesti on. “Mehed ostavad pekisemat liha ja naised tahavad taist ning vanemad inimesed eelistavad pekisemat, noored taist liha,” iseloomustas ta.



Lepa turu hoones tegutsev Lepa lihakarn müüb Valga lihatööstuse Maks ja Moorits toodangut. Müügil on põhiliselt sealiha ja kaupa tuuakse kolm korda nädalas. “Inimesed küsivadki enamasti just sealiha, kuna see on soodsam,” ütles karni müüja Kristel Kollamaa. “Vähemalt pool ostjaist uurib, kas see on ikka kodumaine liha, mida müüme. See on enam kui kindel, et eestlane tahab eestimaist.”



Suurpoed


Kõmulise lihasõja põhjustanud Rimi poodidesse peaks eestimaine liha tänasest taas müügile jõudma.



“Neljapäevast leiab Rimi ja Säästumarketi poodidest nii Eesti päritolu kui ka imporditud sea- ja veiseliha,” kinnitas eile Rimi turundus- ja kommunikatsioonijuht Evelin Mägioja.



Rimi lahtistes lihalettides hakatakse pakkuma vaid Eesti tootjate toodangut: osa Atrialt ja osa Saaremaa lihatööstuselt.



“Milline saab tulevikus olema suhe kodumaise ja imporditud liha valikus Rimides ja Säästumarketites, on kliendi otsustada. Jälgime, mida rohkem ostetakse ja kujundame vastavalt sellele oma sortimendi,” selgitas Mägioja.



Maxima kauplusteketi kommunikatsioonijuht Erkki Erilaid ütles Postimehele, et 70 protsenti nende müüdavast lihast on eestimaine. Ülejäänu tuleb Lätist, Leedust, Poolast, Hispaaniast, Hollandist ja Iirimaalt.



Pärnu Port Arturi toidukaupluses pärineb kogu värske liha Saaremaa lihatööstusest.



“Eestis toodetud liha on stabiilselt kvaliteetne,” sõnas Port Artur Toidukaupade juhataja Malle Sadam, lisades, et tema arvates ei ole kergelt toibuvas majandussituatsioonis ilus kodumaise tootjaga mängida.



“Eesti lihatootjad vajavad stabiilset turgu ja me oleme seda praeguse kauba eest nõus pakkuma,” kinnitas Sadam.



Port Arturi lihaletist leiab nii sea-, veise- kui lambaliha.

Märksõnad

Tagasi üles