Veebis müüdav olmeelektroonika ei vasta nõuetele

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Teistele regioonidele mõeldud telefonid ei pruugi Eestis üldse töötada. Foto on illustratiivne.
Teistele regioonidele mõeldud telefonid ei pruugi Eestis üldse töötada. Foto on illustratiivne. Foto: URMAS LUIK/PRNPM/EMF

Tehnilise järelevalveameti (TJA) teatel ei vasta paljud veebis müüdavad elektroonikaseadmed euroliidu nõuetele, mistõttu ei tohi neid Euroopa Liidus müüa ega kasutada.

Viimastel aastatel on kõige enam nõuetele mittevastavusi tuvastatud mobiiltelefonide, tahvelarvutite, videoregistraatorite, GPS-seadmete ja alarmseadmete puhul. Peamiseks rikkumiseks on Euroopa nõuetele vastava CE-märgistuse, vastavusdeklaratsiooni ja tootja identifitseerimist võimaldavate andmete puudumine, mis viitab sellele, et seadme tehnilised nõuded on täitmata.

Eestis läbivad kõik väljastpoolt Euroopa Liitu saabunud postisaadetised tollikontrolli, mille üks osa on nõuetele vastavuse kontroll. Eestisse võib tuua ainult CE-märgistusega ning markeeritud raadio-, side- ja elektroonikaseadmeid. CE-märgistuse ja markeeringu olemasolu kontrollib TJA.

TJA soovitab enne internetipoest ostu sooritamist koguda seadme kohta võimalikult palju informatsiooni. Seadme tutvustus peab sisaldama infot tüübi, mudeli numbri ja tootja kohta, samuti kinnitust seadme Euroopa nõuetele vastavuse kohta. Väga oluline on müüjalt küsida seadme vastavusdeklaratsiooni, mis kinnitab toote vastavust Euroopa nõuetele. Kui internetipoe antav info seadme kohta on ebatäpne või arusaamatu, tasub seade ostmata jätta.

Oluline on teada sedagi, et kõiki raadio-, elektri- ja elektroonikaseadmeid ei tohi igal pool maailmas edasi müüa ja kasutada. Põhjuseks on regiooniti erinevad tehnilised nõuded ja raadiosageduskasutus. Eesti sageduskasutusega mittesobivad raadioseadmed töötavad siin häiretega ja põhjustavad häireid teistegi seadmete töös.

Teistes regioonides kasutamiseks mõeldud mobiiltelefonid, mis ei vasta Euroopa nõuetele, ei pruugi Eesti sidevõrkudes töötada. Selliste telefonide kasutamisel võivad sideteenused jääda kättesaamatuks ja sideoperaatoril on õigus häireid tekitava telefoni kasutamist piirata.

Nõuetele mittevastavad raadio-, elektri- ja elektroonikaseadmed maksu- ja tolliamet hävitab või saadab saatjale tagasi. Sel aastal on maksu- ja tolliamet esitanud TJA-le 1697 päringut 12 840 seadme nõuetele vastavuse kontrollimiseks.
 

Märksõnad

Tagasi üles