Skip to footer
Saada vihje

Jääalune meri pakub koha, kalapood ülejäänut

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kui Pärnu rannikumeres kalu püüdvad kutselised kalurid ütlesid, et vimmakala peaaegu ei tulegi, küll aga koha, siis kalapoes turul on saadaval kõike, mida hing ihaldab, angerjast angersägani.

Valgerannas, kus nädalavahetusel olla olnud jääl lätlastest hobikalameeste hordid, vaatas eile hommikupoolikul kaldal seisjale vastu lage päikeselõõsas silmipimestav jää.

Kaugel paistis kolm jääkaanele sõitnud autot kümmekonna inimtäpiga, ilmselt harrastuskalastajatega, ja neist kaldale palju lähemal kutseliste kalurite mõrralipud. Rohkem kalanõudlejaid silm eile merejääl ei seletanud.

Seevastu Pärnu turul kalapoes valitses tõeline talvine kaubarikkus, krooniks Vändra kalakasvatusest müügiks toodud angerjad, 24.40 eurot kilo, suitsutatult veel kümmekonna euro võrra kallim.

Kalakaupmehe jutu järgi toodavat angerjaid Pärnusse peale kohaliku kasvanduse Rootsi ja Taani kalakasvandustest, aga eile nii kaugeid külalisi müügil ei olnud.

Kaubanduslikes kogustes Läänemerest, vähemalt Eesti rannikumerest angerjaid enam ei püütagi, sest seda vääriskala, mida saja aasta eest rannakülades tünnidesse soolati nagu heeringat ja sisemaale taludesse talvetoiduks müüdi ning mida veel kolme aastakümne eest võis hooajal pangede viisi kalameestelt värskena osta, enam meie vetes palju ei uju.

Kalurid räägivad, et angerjat ei jätku enam õieti enda tarbekski, mis siin siis kauplemisest rääkida.

Ja pole praegu muude kaladega Pärnumaa rannikumeres lood samuti kiita.

Vimba andvat meri kitsilt, kalameeste õnneks on parem lugu vahepeal murelapseks olnud kohakalaga, mille põlvkondi veel paari aasta eest Läänemeres nõrkadeks hinnati ja kelle kaitseks ajalisi püügipiiranguid seati ja seatakse veel praegugi.

Kalakaupmees Pärnu turul sirvis kauba saatelehti ja loetles, et siiakalad, mis müügil, on toodud Pärnusse Soomest, samuti tuuakse põhjanaabrite juurest rääbiseid. Forellid on kalapoes Saaremaa kalakasvatusest, latikad imporditud Poolast nagu angersägadki, haugid olid eile poes Haapsalu vetest püütud.

Võistest müügiks toodud kohakalad olidki ahvena ja vimma kõrval ainsad kohalike kalurite püütud, mis kalapoel pakkuda oli.

Enamik värske rookimata kala hindadest jäi juba räägitud angerjahinnast tublisti allapoole, kõikudes kaladest olenevalt 6,9 eurost, mida küsiti kohakala kilo eest, 2,2 maksnud vimmakala vahemikus. Küll aga maksis vimmafilee 7,5 eurot!

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles