Alanud on koolivaheaeg, kui tööandjad võtavad tööle alaealisi. Töölepingu seadus (TLS) sätestab tingimused, mida tööandjad peavad järgima töölepingu sõlmimisel alaealisega.
Töölepingu sõlmimisest alaealisega
TLSi 8. paragrahvi 1. lõikest järeldub, et töölepingu sõlmimiseks vajalik alaealise tahteavaldus, mis on tehtud seadusliku esindaja nõusolekuta, on tühine, välja arvatud juhul, kui esindaja tahteavalduse hiljem heaks kiidab.
Alaealise seaduslik esindaja (harilikult lapsevanem) ei tohi anda nõusolekut, et koolikohustuslik alaealine töötaks üle poole koolivaheaja kestusest. TLSi tähenduses on alaealine töötaja seitsme- kuni 17aastane.
TLSi 8. paragrahvi 3. lõike alusel on töölepingu sõlmimiseks seitsme- kuni 14aastasega vajalik tööandja tegevuskohajärgse tööinspektori nõusolek. Inspektor on kohustatud selgitama, kas alaealine soovib konkreetset tööd teha, kas taotluses märgitud töö on talle lubatud ega takista hariduse omandamist.
Seitsme- kuni 12aastase töösoovija töötahte väljaselgitamisel on tööinspektoril õigus seda teha alaealise ja tema elukohajärgse lastekaitsetöötaja juuresolekul.
Sellekohases taotluses esitab tööandja andmed alaealise töötingimuste, sealhulgas töö tegemise koha ja töökohustuste, vanuse ja koolikohustuslikkuse kohta.
Tööleping, mis on sõlmitud seitsme- kuni 14aastasega seadusliku esindaja või tööinspektori nõusolekuta, on tühine. Tööandjal on keelatud 15-17aastast tööle lubada seadusliku esindaja nõusoleku või heakskiiduta.
TLSi 7. paragrahvi 4. lõikest leiab loetelu alaealisele lubatud tööde kohta. Tööandja võib 13-14aastase või 15-16aastase koolikohustusliku alaealisega sõlmida töölepingu ja lubada ta tööle, kus töökohustused on lihtsad ega nõua suurt kehalist või vaimset pingutust. Seitsme- kuni 12aastasel on lubatud teha kerget tööd kultuuri, kunsti, spordi või reklaami alal.
TLS näeb ette vastutuse alaealisega töölepingu sõlmimisel talle vastunäidustatud tööde tegemiseks või tema lubamisel sellisele tööle (§ 118), samuti töölepingu sõlmimisel seadusliku esindaja ja tööinspektori nõusolekuta (§ 119).
Rikkumise korral võidakse määrata mõlemal juhul rahatrahv füüsilisele isikule kuni 6000 krooni ja juriidilisele isikule kuni 20 000 krooni.
Alaealise tööaja kestus sõltub tema vanusest ja koolikohustusest.
Töölepingu seaduse 43. paragrahvi 4. lõikest järeldub, et seitsme- kuni 12aastase täistööaeg on kolm tundi päevas ja 15 tundi seitsmepäevasel ajavahemikul, 13-14aastasel või koolikohustuslikul töötajal neli tundi päevas ja 20 tundi seitsme päeva jooksul, 15aastasel töötajal, kes ei ole koolikohustuslik, kuus tundi päevas ja 30 tundi seitsme päeva kohta. 16aastasel, kes ei ole koolikohustuslik, ja 17aastasel töötajal seitse tundi päevas ja 35 tundi seitsme päeva jooksul.
Alaealise töö tasustamisel kehtib üldpõhimõte, mille kohaselt kehtivast töötasu alammäärast (27 krooni tunnis ja 4350 krooni kuus) madalamat töötasu ei ole lubatud maksta.